StoryEditor

Metaltech: przyczepy hakowe

Na europejskim rynku oprócz bardzo popularnych przyczep z burtami rozwija się sprzedaż modeli z hakiem, czyli tzw. hakówek zaczepianych do ciągników rolniczych. 

29.04.2019., 00:00h

Podwozie i hak

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że to solidne podwozie i potężny hak. Do tego dochodzi rozbudowana hydraulika, która pozwala na wielostronne wykorzystanie tych uniwersalnych „środków transportu”, które mogą korzystać z różnych zabudów. Jednym z polskich dostawców przyczep hakowych jest Metaltech z Mirosławca. 

Różne zabudowy

Producent wskazuje, że zamiast jednej, standardowej przyczepy o określonej ładowności można wybrać podwozie, na które wciąga się za pomocą hydrauliki i haka specjalistyczne kontenery. Mogą mieć różne ładowności i wymiary zależnie od potrzeb nabywcy. Producenci oferują też specjalistyczne skrzynie do przewożenia materiałów sypkich i szybkiego ich rozładunku. 

Uniwersalne zastosowanie

Jeśli jest taka potrzeba, kontener lub inne nadwozie można zostawić u klienta w gospodarstwie, firmie lub dowolnego odbiorcy. Nadwozie zostaje we wskazanym miejscu do za- lub rozładunku, a ciągnik z podwoziem może jechać dalej i transportować kolejne kontenery. 

To nie są najtańsze rozwiązania, ale mogą być atrakcyjne jeśli pracują w cyklu całorocznym. Warunkiem jest wystarczająca ilość pracy dla przyczepy hakowej i nadwozi, w które można sukcesywnie wyposażać gospodarstwo. 

oprac.  jj

fot. Józefowicz

Więcej informacji znajdą Państwo w reportażu na str. 42 magazynu „profi” 3/2019.

20. kwiecień 2024 15:46