StoryEditor

Zestaw uprawowo-siewny Kuhn HR i Venta 3030

Pneumatyczny, nabudowywany siewnik firmy Kuhn, której nazwa pochodzi od estońskiej rzeki wpadającej do Bałtyku, nadal płynnie się rozwija... dzięki wprowadzanym zmianom. Oto nasze spostrzeżenia z raportu z pracy tym sprzętem.

10.07.2021., 00:00h

Wiele zmian

Przez ostatnie kilka lat firma Kuhn dokonała zmian w różnych miejscach tego zestawu uprawowo-siewnego, utrzymując jego modułową konstrukcję. Wiele zmieniło się również z punktu widzenia użytkownika. Producent rozszerzył też dotychczasową ofertę bron wirnikowych, wprowadzając ich nową generację. Zaktualizowane modele w klasie 3-metrowej noszą nazwy nawiązujące do poprzednich serii HR i HRB.

Moc ciągnika

Najmniejszy model to HR 3020 do pracy z ciągnikami o mocy do 200 KM. Wersja ta wyposażona jest w ręcznie lub hydraulicznie regulowaną włókę wyrównującą (bez dopłaty). Głębokość robocza jest ustawiana ręcznie za pomocą matrycy otworów. Modele HR 3030 mogą pracować z traktorami o mocy do 260 KM. Tu zarówno włóka wyrównująca (bez dopłaty), jak i głębokość robocza (za dopłatą) mogą być regulowane hydraulicznie.

Najpotężniejszym modelem tej serii jest HR 3040, który w standardzie ma hydrauliczne funkcje włóki wyrównującej i głębokości roboczej. Seryjnie oferowana jest również chłodnica oleju na skrzyni biegów. Dopuszczalna moc ciągnika wynosi 320 KM.

Zachowano sprawdzone rozwiązania

Producent zachował układ dziesięciu wirników na szerokości roboczej 3 m. Jest też system szybkiej wymiany zębów i elementy napędu z dwoma łożyskami stożkowymi na wale. Zmianie nie uległa też podstawowa budowa wanny (olejowej) ze ściankami o grubości 8 mm. Konstruktorzy zatroszczyli się o to, aby obudowa była bardziej kompaktowa. Kuhn zmniejszył szerokość zewnętrzną do 3 m, więc szerokość robocza wynosi 2,95 m. Dzięki temu można poruszać się po drogach zgodnie z przepisami, bez konieczności składania lub rozkładania osłon bocznych.

W celu zmniejszenia długości całkowitej i uzyskania korzystniejszego środka ciężkości, Kuhn zmienił niektóre elementy kołnierzy. Zmiany wykonano w miejscach zawieszenia na ramionach dolnych, oferując różne punkty mocowania (kat. II/III N lub III/IV N). Poza tym otwory dla łącznika górnego przystosowano do współpracy z większymi ciągnikami. Przekładnia jest bardziej zwarta i nie ma napędu przelotowego, dzięki czemu punkt sprzęgania nabudowanego siewnika jest bliżej ciągnika.

Różne wały

Maszyna, którą pracowaliśmy, wyposażona była w wał Packliner o średnicy 592 mm (z ogumionymi pierścieniami). Alternatywnie na tej samej ramie mogą być również wały o średnicy 535 mm lub 590 mm, a także wał Steelliner o średnicy 550 mm. Wały zawsze dopasowane są do rozstawu redlic siewnika (12,5 lub 15 cm). Bezpośrednio na ramie wału Packera spoczywa siewnik nabudowany. Oprócz pneumatycznego modelu Venta można tam zamontować mechaniczną wersję Sitera.

Montaż i demontaż przebiegał bez przeszkód, co wynika z zastosowanego rozwiązania. Po obu stronach są łatwo dostępne i niewymagające użycia narzędzi zatrzaski ryglujące. Jeśli te, a także inne elementy, np. hydrauliczny łącznik górny (oferowany seryjnie) oraz wtyki przewodów olejowych i zasilania są odłączone, to siewnik można odstawić na wspornikach w ciągu kilku minut. Jak zwykle podpór nie można przenosić.

Trzy modele Venta

Oznaczenia nowych modeli Venta informują o zastosowanym systemie redlic. Venta 3010 jest dostarczana z redlicami stopkowymi, 3020 z redlicami dwutarczowymi i opcjonalnie z kołami dogniatającymi. Trzecim modelem jest Venta 3030 z redlicą dwutarczową Seedflex, prowadzoną na równoległoboku. Pracowaliśmy ostatnim z tych wariantów, który miał koła dogniatające. Wszystkie redlice dostępne są z rozstawem rzędów 12,5 lub 15 cm.

Mimo że szyna siewna nie miała istotnych aktualizacji, podsumowujemy najważniejsze elementy: z lewej i prawej strony połączone są one z ramą główną za pomocą przegubu przypominającego równoległobok. W tych seriach po obu stronach jest wrzeciono do ustawiania głębokości siewu. W pozostałych dwóch systemach redlic za pomocą tych wrzecion ustawia się dolny ogranicznik szyny siewnej.

Nacisk redlic

Do regulacji nacisku redlic, w każdym rzędzie używanej przez nas wersji Seedflex, na równoległoboku były sprężyny napinające. Dzięki temu można stopniowo balastować dociążenie do 45 kg. Przy redlicach dwutarczowych nacisk redlic ustawiany jest centralnie za pomocą korby lub na życzenie przez układ hydrauliczny. Wracając do systemu Seedflex: w tym przypadku tarcze wysiewające przesunięte są o 41 mm. Duży rozstaw redlic, wynoszący 35 cm, ma na celu ograniczenie skłonności do zapychania się resztek pożniwnych między rzędami. Zarówno talerze, jak i koła dogniatające, mają średnicę 350 mm. Szerokość kółek dogniatających wynosi 50 mm. Standardem są skrobaki między parami talerzy.

Warianty zbiorników

Do wyboru są dwie opcje zbiorników – o pojemności 1500 i 1800 litrów. Pod zbiornikiem umieszczono znany produkt Kuhna, czyli elektryczny zespół dozujący. Podczas kalibracji obsługujący maszynę jednokrotnie ustawia objętość wałka dozującego, korzystając z wrzeciona, zależnie od dawki wysiewu i prędkości jazdy. Maszynę można skalibrować z tylnego podestu – najlepiej wykonywać to w pozycji siedzącej.

To zaledwie połowa artykułu, cały wraz z cenami ukazał się w Profi 4/2021 od str.34

opr. jj

06. czerwiec 2023 18:49