r e k l a m a

Partner serwisu

Väderstad Proceed: jeden siewnik do kukurydzy i zboża!

Väderstad Proceed: jeden siewnik do kukurydzy i zboża!

Nowy siewnik Proceed marki Väderstad wyznacza trendy w dziedzinie technologii siewu. Łączy klasyczny siew punktowy z rzędowym siewem zbóż.

Co by było, gdyby w gospodarstwie był tylko jeden siewnik, którym można zasiać kukurydzę, groch, buraki cukrowe, a nawet zboże? A do tego taki siewnik miałby w każdym rzędzie niezależne prowadzenie elementów roboczych na równoległoboku i precyzyjny systemem separowania nasion z jednoczesnym nawożeniem? Wprowadzając nowy siewnik Proceed, firma Väderstad jest na dobrej drodze do zaoferowania takiego uniwersalnego "kombajnu" do siewu. Testowaliśmy w warunkach polowych prototyp i powiemy, czego można się spodziewać w ciągu najbliższych dwóch lat, bo wtedy nowy model będzie gotowy do wprowadzenia na rynek. Wiele z zastosowanych podzespołów pochodzi ze znanych już maszyn Väderstad. Należy do nich na przykład zbiornik na nasiona o pojemności 3000 l z Tempo L CFS (raport z pracy w profi 2-2022) oraz agregaty siewne z serii Tempo. Po raz pierwszy są one rozmieszczone na dwóch listwach wysiewających, co umożliwia uzyskanie węższych rozstawów rzędów.


Dwie szyny siewne Väderstad Proceed

W maszynie o szerokości roboczej 5,40 m są 24 pojedyncze rzędy. W tym celu kolektory siewne rozmieszczono co 45 cm na dwóch szynach wysiewających. Przesunięcie szyn względem siebie zmniejsza rozstaw rzędów do 22,5 cm. W porównaniu z dotychczasowymi siewnikami uniwersalnymi to duży rozstaw, ale w obliczu nadchodzących wyzwań związanych z mechanicznym zwalczaniem chwastów, szerokie międzyrzędzia mogą być udanym kompromisem. Mniejsze jest również niebezpieczeństwo zbyt ciasnego wysiewu nasion w rzędzie. Przy zmniejszonej dawce, np. 120 nasion/m² odstęp między roślinami w rzędach (przy rozstawie rzędów 22,5 cm) wynosi 3,6 cm i jest większy niż przy 400 nasionach/m² w rzędzie rozmieszczonych co 12,5 cm.

Szyny siewne daleko od siebie

Odległość między dwoma szynami siewnymi jest duża, bo wynosi 1,39 m. To nie lada wyzwanie przy siewie w zakrętach – przynajmniej jeśli chodzi o mechaniczne zwalczanie chwastów. Nadal nie wiadomo, czy dla dwóch szyn siewnych dostępny będzie również system prowadzenia ścieżek na zakręcie. Konstruktorzy mają już konkretne pomysły na podnoszenie poszczególnych sekcji wysiewających, aby podwoić lub nawet potroić szerokość międzyrzędzi i w konsekwencji tą samą maszyną siać np. kukurydzę i buraki cukrowe. Jesteśmy ciekawi, czy przeszkodą będzie asymetryczne rozmieszczenie sekcji? Aby ułatwić wymianę tarcz separujących przy zmianie rodzaju nasion, tylną szynę siewną można hydraulicznie przesunąć do tyłu o 55 cm – co wydaje się wygodne. Segmenty są mocowane na zawiasach centralnie do ramy głównej i składają się pionowo na czas transportu.

Koncepcja uprawy

Aby uzyskać dobre wschody w jak najkrótszym czasie, firma Väderstad ma następującą filozofię: przed każdą sekcją siewną gleba jest wstępnie zagęszczana. Przy rozstawie rzędów co 22,5 cm pracują łącznie 24 rolki dociskowe, które są indywidualnie zawieszone, a siła ich docisku jest regulowana hydraulicznie.

Zobacz także