r e k l a m a

Partner serwisu

Raport profi: siewnik Väderstad Tempo L CSF

Raport profi: siewnik Väderstad Tempo L CSF

To, co na innych kontynentach jest już standardem, u nas powoli wchodzi na rynek: siewniki punktowe z centralnym zbiornikiem na nasiona. Przetestowaliśmy Väderstad Tempo L CSF. Oto nasza ocena...

Na targach Agritechnica 2019 nowości w tym zakresie zaprezentowały dwie firmy: Kverneland i Väderstad. Do przyczepianego siewnika Tempo L Szwedzi to rozwiązanie wprowadzają w tym sezonie, ale już poprzedniej wiosny mieliśmy okazję przyjrzeć się pierwszej maszynie z centralnym napełnianiem nasionami – w skrócie CSF (ang. Central-Seed-Fill).

Väderstad Tempo L CSF

Plusy jednego dużego zbiornika przy wysiewie bobu są widoczne na pierwszy rzut oka: przy masie tysiąca ziaren 580 g i obsadzie 30 roślin na 1 m2, korzystając z klasycznego Tempo z 75-litrowymi zbiornikami na sekcjach wysiewających, operator musiałby uzupełniać nasiona co 1,5 ha. W wersji CSF z centralnym zbiornikiem o poj. 3000 l bez uzupełniania można wysiać prawie 5 ha.

Nasiona zamiast nawozów

W wariancie CSF Väderstad do magazynowania nasion wykorzystuje właściwie zbiornik nawozu siewnika Tempo L. W konsekwencji, na razie w wersji CSF nie ma możliwości podsiewu nawozu. Udało nam się jednak usłyszeć między wierszami, że inżynierowie pracują albo nad dodatkowym zbiornikiem czołowym, albo nad dzielonym zbiornikiem głównym. Sami jesteśmy ciekawi!

W celu przebudowy dotychczasowego zbiornika nawozu na zbiornik nasienny wprowadzono dwie istotnie zmiany. Zbiornik jest teraz hermetycznie zamknięty solidną pokrywą stalową. Jest to konieczne, ponieważ materiał siewny jest nadciśnieniowo transportowany do aparatów wysiewających. Obsługa pokrywy sprawia dobre wrażenie, a dzięki jej równoległemu otwieraniu zbiornik można z obu stron napełnić ładowaczem czołowym.

Specyficzne dozowanie

Drugą zmianą w obecnym zbiorniku ziarnowym jest dozowanie. Jak zwykle lej ma dwa wyloty – jeden po lewej i jeden po prawej stronie. W każdym z wylotów można w zależności od potrzeby umieścić od 4 do 12 wyjść do poszczególnych rzędów. W lejach są półokrągłe zasuwy wstępnego dozowania, do sterowania przepływem nasion i strumieniem powietrza.

Po wstępnym napełnieniu leja nasionami strumień powietrza wydmuchuje je dobrze widocznymi rurkami z pleksiglasu do aparatów wysiewających. Zamiast znanych pojemników na nasiona, poszczególne sekcje jako bufor nasienny mają komorę wstępnego dozowania o pojemności 150 ml. Stamtąd nasiona tradycyjnie przesuwają się jak zwykle na perforowaną tarczę, gdzie sprawdzony w siewnikach Tempo układ nadciśnieniowy pojedynkuje nasiona.

W komorze wstępnego dozowania zintegrowane jest otwarte od góry i od dołu sito, przez które w celu rozdzielenia nasion ciśnienie z boku wraca do głównego strumienia powietrza. W czasie obsługi technicznej sito można wyciągnąć z komory bez używania narzędzi i oczyścić.

Zobacz także