O tym, że rolnictwo cierpi na niedobór wody opadowej, wiadomo od dawna. Pozostaje dopasować technologię uprawy na taką, która zmniejsza parowanie i zatrzymuje wodę w glebie. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być siew pasowy lub bezpośredni ograniczający do minimum prace agrotechniczne. Ta technologia ma jednak pewien minus, a mianowicie duże zapotrzebowanie agregatu na moc. Przygotowanie łoża siewnego, aplikacja nawozu i wysiew w jednym przejeździe jest energochłonne. Na 3-metrowy agregat potrzeba ciągnika o mocy przynajmniej 120 KM, a najlepiej 150 i więcej. Czy w takim przypadku małe gospodarstwa, są skazane na usługi? Wygląda na to, że producent sprzętu rolniczego z Rosji znalazł odpowiedź na zapotrzebowanie małoobszarowych gospodarstw z ciągnikiem do 100 KM.
Kompleks uprawowy Tonar Agro
Energooszczędny kompleks uprawowy – tak producent nazywa maszynę – jest agregatem o budowie modułowej. Podstawowy moduł o szerokości roboczej 2,5 m można łączyć do maksymalnie czterech, osiągając agregat o szer. 10 m. Co ciekawe, zastępuje wiele maszyn do siewu i uprawy, wykonując zadania:
-
siewnika,
-
podsiewacza nawozu,
-
kultywatora,
-
pielnika,
-
głębokiego i płytkiego spulchniania.
Tonar Agro to agregat do tradycyjnej uprawy po orce, siewu pasowego, siewu bezpośredniego i cało-powierzchniowego oraz podsiewania łąk.
Można nim wysiewać:
-
zboża,
-
rośliny strączkowe,
-
rośliny drobnonasienne np. rzepak
Konstrukcja agregatu Tonar Agro
Do wyboru są 3 rodzaje dyfuzora w zależności od sposobu siewu:
-
siew szerokopasowy,
-
siew pasowy,
-
siew ciągły.
Za redlicami wysiewającymi jest 6 talerzy, które w zależności od ustawienia mają różnorakie zadania. W opcji są także skośnie ustawione redlica do podsiewu łąk i pastwisk, które wysiewają nasiona (lub aplikują nawóz) podnosząc i opuszczając darń bez jej uszkadzania. Następnie jest on dociśnięta kołami wału oponowego. Agregat można wyposażyć w system wprowadzania mikroelementów i zaprawiania nasion. Możliwe jest również doczepienie multiplikatora sprężynowego. Regulacja parametrów pracy agregatu Tonar Agro odbywa się z ciągnika za pomocą panelu sterowania, który kontroluje działanie każdej jednostki wysiewającej. Napęd aparatów wysiewających uzyskiwany jest z instalacji elektrycznej ciągnika. W ten sposób dawka wysiewu nie jest uzależniona od obrotu kół agregatu, więc nawet na mokrej glebie (ze zwiększonym poślizgiem kół) jakość pracy pozostaje niezmienna.
Aparaty wysiewające Tonar Agro
Oferowane są 3 typy jednostek (aparatów) wysiewających:
-
UTD–1 – przeznaczona do wysiewu zbóż i roślin strączkowych z dawką wysiewu od 80 do 250 kg/ha z aplikacją nawozu w normie 50–200 kg/ha. Zalecana prędkość robocza mieści się w przedziale 9–14 km/h, a błąd ustalonej dawki wysiewu wynosi 0,8–2%.
-
UTD-3 – podobnie jak jednostka UTD–1 przeznaczona jest do wysiewu zbóż, roślin strączkowych i nawozu w takich samych dawkach. Różnica polega na tym, że aparat UTD–3 zapewnia stabilną dawkę wysiewu (błąd 0,8–2 %) w zakresie prędkości roboczej 4–9 km/h.
-
UTD–2 – aparat wysiewający przeznaczony do wysiewu drobnych nasion z dawką wysiewu od 5 do 70 kg/ha, z aplikacją dawki startowej nawozów do 100 kg/ha.
Różne typy siewu i uprawy
Pomimo prostej konstrukcji, agregat Tonar Agro stosowany jest w wielu wariantach uprawy i wysiewu:
-
wysiew szerokopasmowy z formowaniem bruzd chroniących przed wiatrem,
-
wysiew szerokopasmowy na płaskiej powierzchni pola,
-
wysiew ciągły z formowaniem ściółki na płaskiej powierzchni pola,
-
wysiew drobnych nasion (głębokość 1,5 – 3 cm) metodą rzutową w szerokich pasach lub rzędach,
-
wysiew mieszanek wieloskładnikowych,
-
wysiew na gruntach podmokłych,
-
wielopoziomowa jesienna uprawa płaska.
Tonar Agro – wysiew mieszanek wieloskładnikowych
Zbiornik agregatu jest podzielony na 12 części, które umożliwiają wysiew 6 gatunków nasion i 6 rodzajów nawozów granulowanych, a zawory i silniki krokowe umożliwiają indywidualne ustawienie dawki wysiewu. Indywidualna regulacja redlic pozwala osadzić każdy rodzaj nasion na wymaganej głębokości.
Wielopoziomowa uprawa gleby
Dane techniczne agragatu Tonar Agro:
- szer. robocza 2,5 m; 5 m; 7,5 m lub 10 m
- głębokość siewu zbóż 4–9 cm
- gł. siewu drobnych nasion 1,5–3 cm
- głębokość uprawy 4–22 cm
- prędkość robocza 4,0–16,0 km/h
- wydajność jednego modułu 2,3–3,5 ha/h
- zużycie paliwa 3,2–9,6 l/ha
- poj. zbiornika nasiennego 900 l
- poj. zbiornika nawozowego 300 l
- liczba redlic 6
- rodzaj redlic tarczowe
- masa modułu 1896 kg
- zapotrzebowanie na moc od 80 KM