r e k l a m a

Partner serwisu

Raport profi: wał nożowy Namysło Front Cutler 300

Raport profi: wał nożowy Namysło Front Cutler 300

Rozdrabnianie resztek pożniwnych to główne zadanie czołowych wałów nożowych. Dla wału Namysło Front Cutler 300 znaleźliśmy jednak ciekawsze zastosowanie, niewymagające pracy z dużą prędkością.

Wały nożowe pojawiły się już w ofercie kilku producentów. W profi 2-2020 prezentowaliśmy Horsch Cultro 3TC oraz 5-metrowy wał Alpha Mulch, rodzimej marki POM Brodnica. Jesienią pod lupę wzięliśmy Front Cutler 300, którego producentem jest Namysło z Głogówka. Podwójny wał nożowy w ofercie firmy zadebiutował na początku 2020 roku na targach Polagra Premiery w Poznaniu.

Wał Namysło Front Cutler 300

Powstał z myślą o niszczeniu resztek pożniwnych – głównie ścierniska po kukurydzy. Naszym zdaniem, lepiej sprawdza się przy likwidacji wysokich poplonów, które trudno przykryć nawet głęboką orką zimową.

Konstrukcja wału czołowego Cutler 300

Podobała się nam konstrukcja wału, która składa się z dwóch części. Trójkątną ramę nośną z układem zaczepiania kat. II stanowią trzy profile zamknięte o przekroju kwadratowym, które ułożone są w kształcie ostrosłupa, wierzchołkiem zwróconego w kierunku jazdy. Dzięki temu rama główna jest w 3 miejscach połączona z ramą, w której na bezobsługowych łożyskach osadzone są dwa wały nożowe. Jedno połączenie przegubowe z przodu i dwa wahliwe z rolkami z tyłu (od strony ciągnika) umożliwiają swobodne przechylanie wału na boki oraz niewielkie ruchy w górę i w dół. Takie rozwiązanie pozwala na dobre kopiowanie terenu podczas szybkiej jazdy po nierównym polu.

Likwidacja poplonów wałem nożowym

Głównym zadaniem wału podczas naszego testu było niszczenie poplonu gorczycy bezpośrednio przed orką. Zestaw, złożony z wału zawieszonego na przednim TUZ, w połączeniu z 4-skibowym pługiem obracalnym z tyłu ciągnika, dobrze spełnił swoje zdanie. Noże kładły i miażdżyły łodygi wysokiej na ponad 1 m gorczycy, co umożliwiało dobre przykrycie organicznych resztek glebą. Ograniczało to znacznie zapchanie pługa przez nadmiar zielonej masy. Co ważne, wspomniany system zawieszenia umożliwiał…

Pełen raport, nasze oceny oraz cenę czołowego wału Namysło Front Cutler 300 przedstawiamy w magazynie „profi” 2-2021.

opr. aj
fot. Jakubek

Zobacz także