Catros XL to sprzęt do uprawy gleby na głębokość do 16 cm. Początkowo dostępne były zawieszane maszyny, niedawno paleta została rozszerzona o sprzęt o większej szerokości, wyposażony w podwozie.
Cztery wersje
Catros XL rozszerza ofertę Amazone w segmencie bron kompaktowych. Dostępne są teraz cztery wersje: Catros (talerze 460 mm) do płytkiej uprawy ścierniska, Catros+ (510 mm) i Cetros (660 mm) do głębokiej uprawy i mieszania dużej ilości resztek pożniwnych. CatrosXL to nowa maszyna (610 mm), przeznaczona do pracy na średniej głębokości.
Podwozie
Amazone oferuje dwie serie maszyn Catros XL, wyposażone w podwozie. Pierwsza obejmuje sprzęt o szerokości 4,5 i 6 m, druga 7 i 8 m. Do niedawna dostępne były tylko wersje zawieszane 3, 3,5 i 4 m. Maszyny wyposażone w podwozie można zamówić z różnymi wersjami zaczepów: na TUZ, z zaczepem oczkowym i kulowym. Dwie ostatnie wersje muszą mieć hydraulikę montowaną na zaczepie. W zależności od wyposażenia do współpracy z maszyną potrzeba nawet 5 dwukierunkowych sekcji rozdzielacza hydraulicznego (unoszenie na zaczepie, składanie, regulacja gł., obsługa podwozia i obsługa narzędzi pracujących przed talerzami).
Podwozie przystosowane do prędkości 40 km/h umieszczone jest za wałem zagęszczającym. Jeśli maszyna nie chce się zagłębiać, podwozie można tak złożyć, że będzie znajdować się nad maszyną. Dodatkowo można zamontować dwie płyty do demontowanych obciążników (na każdą stronę 4 × 25 kg, dopłata 306 euro, wszystkie ceny netto bez VAT). W układzie hydraulicznym składania podwozia zamontowany jest układ amortyzacji (aktywacja po przełączeniu zaworów), który ma zapobiegać przenoszeniu wibracji podczas pracy.
Poziomica na ramie
Do pracy konieczne jest dokładne wypoziomowanie maszyny, można posiłkować się małą poziomicą umieszczoną na ramie. Głębokość zmienia się poprzez obracanie belek, na których umieszczone są talerze. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że wraz ze wzrostem głębokości talerze drugiego rzędu oddalają się od wału, dzięki czemu jest więcej miejsca dla masy organicznej.
opr. jj
Cały artykuł znajdziecie państwo w Profi 5/2020 od str. 56