StoryEditor

Agrotronika w kombajnach

Rozwiązania agrotroniczne, tzn. łączące ideę komunikacji satelitarnej, automatykę, sensorykę i elektronikę powstały pod koniec XX wieku. Teraz zbieramy owoce pionierskich działań.

29.06.2019., 00:00h

To oczywiste, że wszystkie ułatwienia, polegające na automatycznym prowadzeniu maszyn na polu, korygowaniu parametrów zbioru, sprawny i bezpieczny wyładunek w czasie pracy, pozwalają na pełniejsze wykorzystanie możliwości drogiego sprzętu. Jego efektywność sprawia, że nabywcy kombajnów decydują się na takie maszyny z prostej przyczyny – po prostu są wydajne. 

Warunki zbioru

Kombajny mają automatyczne ustawienia zespołów roboczych dla przeciętnych warunków zbioru. To uniwersalny sprzęt, który pracuje podczas zbioru rzepaku, soi, zbóż, w tym kukurydzy. Wykorzystuje się możliwości, jakie daje automatyka ustawienia zespołu tnącego, młócącego i czyszczącego. Takie funkcjonowanie nowoczesnych rozwiązań technicznych niemal wyręcza kombajnistę z poszukiwania najlepszych parametrów pracy. O tym, czy to możliwe, przekonują rozwiązania, jakie proponują producenci różnych marek kombajnów. 

Uśrednione dane

John Deere optymalizuje ustawienia maszyn dla różnych roślin, uwzględniając uśrednione dane z ostatnich 3–4 lat zbioru. System HarvestSmart dostosowuje prędkość jazdy maszyny przy maksymalnej wydajności, najniższych stratach i uszkodzeniach ziarna, łącząc z najlepszym wykorzystaniem momentu obrotowego silnika i dążąc do ograniczenia zużycia paliwa. W tym celu zamontowano czujniki wagowe (tensometry) na rotorze i czujniki strat. Elektronika śledzi też parametry pracy silnika.  

Algorytm dla kombajnów rotorowych uwzględnia kilka punktów kalibracyjnych i w zależności od wybranego trybu, np. minimalizacji strat optymalizuje pozostałe parametry i ustawienia maszyny.

Optymalizacja maszyny

Claas stworzył Cemos, łączący systemy pozwalające na optymalizację maszyny. Cztery suwaki do regulacji pozwalają operatorowi na osiągnięcie założonych wyników w najkrótszym czasie. Jeśli na wyświetlaczu dotknie się suwak regulacyjny, otworzy się duże menu dialogowe. Przesunięcie regulatora pozwala poprawić jakość i czystość ziarna, wymłacanie lub jakość słomy. Przesuwanie regulatora w prawą stronę podnosi przepustowość.

Uruchom automatykę

System ten jest dostępny w dwóch wersjach Cemos Dialog i Cemos, który prowadzi kombajnistę krok po kroku do prawidłowego ustawienia maszyny. Cemos Automatic optymalizuje maszynę po uruchomieniu systemów automatycznych, które służą do ustawienia zespołu omłotowego i optymalizują oddzielanie ziarna. Celem jest uzyskanie najwyższej przepustowości przy najwyższej jakości ziarna. 

Mało tego, liczy się też minimalizacja zanieczyszczeń przy najniższym jednostkowym zużyciu paliwa. Kombajnista musi tylko uruchomić automatykę.


Cały artykuł w magazynie "profi" 4/2019 str. 72-75.

opr. jj
29. listopad 2023 23:57