StoryEditor

Zwalczanie chwastów w ziemniakach i marchwi

W ostatnich latach gospodarstwa uprawiające rośliny w redlinach stanęły przed problemem, który wydawał się nie do rozwiązania. Wynikało to z tego, że z obrotu wycofywano wiele herbicydów. 

09.08.2022., 00:00h

Poza tym klienci niezmiennie żądają żywności wolnej od chemii. Zarazem utrzymanie redlin wolnych od chwastów bez stosowania agrochemikaliów było niemal niemożliwe. Steketee EC-Ridger firmy Lemken oferuje rozwiązanie, które eliminuje ten problem. Sprzęt przeznaczony do pracy w rzędach o rozstawie 75 cm, pracuje w trzech etapach. Tarcze ścinają chwasty na górze i po bokach redlin, a zęby sprężynowe rozluźniają przestrzenie między redlinami. I wreszcie korpusy redlinowe przywracają redlinie pożądany kształt. 

Narzędzie jest dostępne w trzech wariantach:

– EC-Ridger 5 ma lekkie elementy podstawowe służące do usuwania chwastów ze szczytów i boków redlin. Może być montowany z przodu lub tyłu. Nadaje się także do stosowania na glebach lekkich i wtedy, gdy rośliny nie są wyrośnięte. 

– EC-Ridger 7 jest montowany z tyłu i wyposażony w elementy robocze TRS, który szczególnie dobrze nadają się do pracy w trudnych warunkach. Jeśli narzędzie pracuje wzdłuż boków i formuje redliny można dodać osłonę liści, aby zapobiec uszkodzeniu lub przysypaniu roślin. Na glebach lekkich korpusy redlin można zastąpić talerzami redlinowymi. 

– EC-Ridger 9 jest również montowany z tyłu. Składa się z szeregu modułów narzędziowych dzięki, którym można dostosować sprzęt do zmieniających się warunków i różnych faz wzrostu roślin. Dostępny jest moduł z ostrzami do motyczenia na redlinach i moduł z talerzami do pracy między redlinami. Dzięki kołom kopiującym oba elementy utrzymują założoną głębokość roboczą. Narzędziami uzupełniającymi są zęby sprężynowe, talerze i redlice. System szybkiej wymiany umożliwia łatwą zmianę poszczególnych elementów.

opr. jj

21. maj 2024 07:12