Jak wyjaśniają organizatorzy – DLG Agro Food i firma Polboto z Udanina (55-340) – na Potato Days Poland 2019 będzie możliwość spotkania ponad wielu wystawców z kraju i zagranicy. Firmy zaprezentują najnowsze technologie, wielką różnorodność odmian, a także specjalistyczną wiedzę, będącą warunkiem sukcesu w produkcji ziemniaków.
Samojezdne i zaczepiane
Na pokazie 6–7 września br. pracować będzie kilka kombajnów. W tym AVR, Grimme czy Ropa. Maszyny będą pracowały jedna po drugiej. Dzięki temu można się im będzie dokładnie przyjrzeć. Pokazy prowadzić będzie redakcja magazynu „profi”. Zanim kombajny ruszą do pracy – kilka informacji o sprzęcie firm AVR, Grimme i Ropa.
Zielona Puma o mocy 469 KM
Samojezdna Puma 3 marki AVR to maszyna o masie 23 500 kg z silnikiem Volvo o mocy 469 KM (poj. 12,8 l). Konstrukcja maszyny pozwala na skręt 50° z przodu i 20° z tyłu. Dzięki temu kombajn ma dużą zwrotność.
W przypadku zbioru ziemniaków z długimi łodygami przydaje się oscylujący rozdrabniacz. Puma ma ukształtowaną osłonę, która pozwala uzyskać silne ssanie, co przycina łodygi. Kanały podbierania mają szerokość 1450 mm dla modelu z rzędami 4 x 75 cm (lub 1550 mm dla wersji 4 x 90 cm). Jest też regulacja nacisku na redliny.
Układ czyszczenia ma dwa przestronne kanały z jednostką kopiącą, taśmą przesiewającą i prętami kombi. Przez sieć gumowanych prętów taśmy przesiewania przepływający materiał dociera do pasów czopkowych modułu Varioweb. Składa się on z pasa czopkowego i osiowego zestawu rolek umieszczonych pod spodem.
Czerwony model dwurzędowy
W Udanie zobaczymy maszynę marki Grimme o symbolu SE 150-60. To 2-rzędowy model ze zbiornikiem i bocznym wykopem. Sprzęt przeznaczony jest głównie do użytku na większych areałach. Konstruktorzy zadbali o dobrą widoczność na zespół wykopujący, znajdujący się z prawej strony. Długi stół selekcyjny ma sporo miejsca, więc może się przy nim zmieścić nawet 6 osób.
Zadaniem dwóch taśm odsiewających jest skuteczne oddzielanie bulw od zbieranej masy. Taśmy ustawiono tak, aby zapobiegały staczaniu się bulw i skutecznie odsiewały ziemię już na pierwszej z nich. Druga taśma wspomaga tę czynność. Nadziemne części ziemniaków oddzielane są na taśmie łęcinowej, a bulwy transportowane są na kolejne separatory. Niewielki kąt wzniosu taśm ogranicza uszkodzenia bulw, a zbiornik wyposażony jest w miękką wykładzinę. W podbieraczu są sprężynowe kroje tarczowe i krążki podajnika łęcin. Szerokość pracy, czyli odstęp między krojami można ustawić na: 540, 580, 600 lub 620 mm.
Żółta maszyna z mocną hydrauliką
Kombajn Keiler II marki Ropa to dwurzędowa maszyna z 7,5-tonowym zasobnikiem na ziemniaki. Ma seryjnie układ sterowania rozładunkiem, opcją jest hydraulicznie składana przegubowa część przednia zasobnika i ładowarka skrzyni z tzw. żaglami upadku. Jest też możliwość przeładunku ziemniaków na wysokość do 4,2 m. Kombajn wyposażony jest w zasobnik na kamienie. Maszyna ma ogumienie o rozmiarze 850/50 R 30,5, a jej masa wynosi 13 ton.
Kombajn do ziemniaków Keiler II wyposażony jest w pełni hydrauliczny napęd, który umożliwia automatyczną regulację obrotów wszystkich jednostek czyszczących. Chodzi o dopasowanie do zmieniających się warunków. Elementy czyszczące regulowane są niezależnie od prędkości obrotowej silnika od minimalnych do maksymalnych obrotów i to indywidualnie, bez uruchamiania pedału gazu. Indywidualnie konfigurowalne i zapisywane w pamięci programy kopania ułatwiają operatorowi manualne lub automatyczne dopasowanie do konkretnych warunków zbioru.
Zapraszamy do Udanina, kod 55-340.
opr. jj