StoryEditor

Zielone Agro Show – pokazy maszyn

Najlepszym sposobem poznania sprzętu różnych firm, który pracuje w tych samych warunkach były pokazy maszyn na lotnisku w Ułężu. 

24.05.2022., 00:00h

Pokazy maszyn zielonkowych stanowiły istotny element Zielonego Agro Show w Ułężu. W tym roku w prezentacji sprzętu wzięło udział 45 maszyn. 

Kosiarki, przetrząsacze i zgrabiarki

W pierwszym pokazie zademonstrowano pracę kosiarek: Krone, Kuhn, New Holland, McHale, Samasz, SIP i Talex o zróżnicowanej szerokości roboczej. Pracowały pojedyncze kosiarki i zestawy. Można było się również przyjrzeć pracy  spulchniaczy, transporterów, zabezpieczeniom przeciwkamieniowym, systemom szybkiej wymianę noży i regulacji intensywności zgniatania.
Zwiedzający mieli również okazję zobaczyć pracę przetrząsaczy następujących marek: Krone, Samasz, SIP i Sipma. Po przejeździe przetrząsaczy prezentowano pracę zgrabiarek firm Krone, Kuhn, Samasz i SIP. Producenci tych maszyn mieli m.in. takie rozwiązania jak bezobsługowa przekładnia karuzelowa, centralne odkładanie pokosu w kierunku jazdy czy możliwość pracy w różnych trybach tworzenia rzędów zbieranej paszy. W pokazie zademonstrowano także pracę agregatu do pielęgnacji i renowacji użytków zielonych firmy APV. 

Prasy i owijarki

W drugim pokazie wzięły udział prasy zwijające stało- i zmiennokomorowe firm: Fendt, John Deere, Kubota, Mascar, Maschio-Gaspardo, McHale, New Holland i Sipma. Wśród zastosowanych rozwiązań była możliwość szybkiego zakładania siatki, podwójny układ napędowy pasów, zabezpieczenia noży, czujniki równomiernego wypełnienia komory, specjalnie zaprojektowany system uszczelek, czujniki zagęszczenia beli itp. 
Po przejazdach pras zwijających prezentowano pracę owijarek firm McHale, Sipma, Talex i Tanco. Wśród rozwiązań pokazano system szybkiego załadunku bel, czujniki zerwania folii, system teleskopowy „tnij i ruszaj” i możliwość owijania beli dwiema rolkami folii jednocześnie. 

Prasoowijarki

Wśród prasoowijarek był sprzęt firm Goweil, Krone, Kuhn, McHale i Unii. Wskazywano na nowe rozwiązania w budowie podbieraczy, możliwość przełączania noży w grupy, systemy przenoszenia beli, czujniki zerwania folii, blacha dociskająca pokos z rolką kopiującą oraz system umożliwiający automatyczne odblokowanie kanału podawania paszy w razie jego zapchania. 

Przyczepy zbierające i sieczkarnia

Podczas pokazu zademonstrowano także sposób działania przyczep zbierających produkcji firm Bergmann, Fendt, Krone, Pronar i Strautmann. Producenci mogli się pochwalić zastosowanymi rozwiązaniami: od podbieraczy, przez systemy krótkiego cięcia z wieloma nożami w jednym rzędzie, a także mechanizmami umożliwiającymi równomierne odkładanie paszy po sprawny wyładunek. Na pokazał pracowała sieczkarnia JohnDeere z czujnikiem mierzący w czasie rzeczywistym poziom wilgotności i opcjonalnie zawartość składników pokarmowych oraz system dawkowania zakiszaczy. 
Źródło: Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

opr. jj, fot. A. Płachta

13. czerwiec 2024 15:27