StoryEditor

Zbiór traw sieczkarnią

Wydawać by się mogło, że warunki atmosferyczne z minionych tygodni nie powinny mieć istotnego wpływu na pracę sprzętu. A jednak.

29.05.2020., 00:00h

- Duża zawartość cukru w trawie, a tym samym jej lepkość przy koszeniu staje się dużym wyzwaniem dla sieczkarni - wyjaśnia Marcin Kozłowski, specjalista John Deere ds. sieczkarni samojezdnych. Kluczowe jej części są częściowo albo całkowicie pokryte lepkim i kleistym materiałem pochodzącym z trawy o wysokiej zawartości cukru, co utrudnia płynne działanie maszyny. Stosownie do tego trzeba ustawić maszynę.

Mniejsza szczelina

Firma wyjaśnia, że sieczkarnie samojezdne dostarczane z fabryki mają 5-mm podkładki regulacyjnymi między ramą głowicy tnącej i dnem bębna. W przypadku tak specyficznych warunków, jakie panują w tym sezonie, John zaleca ustawienie dna bębna bliżej noży. Dodawanie podkładek regulacyjnych o grubości 5 mm i 1 mm aż do uzyskania szczeliny 1-2 mm. w praktyce oznacza lepszy efekt samoczyszczenia głowicy.

Dno bębna tnącego

Zespół żniwny w sieczkarniach serii 8000 i 9000 można doposażyć w nową wersję dna bębna tnącego dla lepkich upraw, która gwarantuje lepsze czyszczenie i przepływ uprawy. Poza tym dostępna jest dodatkowa, zużywalna okładzina ze stali nierdzewnej, która ogranicza gromadzenie się materiału w obszarze przepływu masy.

Listwa wtrysku wody

W przypadku bardzo wysokiej zawartości cukru warto rozważyć instalację wtrysku wody do kanału przepływu masy w celu skuteczniejszego czyszczenia. W zasadzie wystarczy dysza w przedniej części wyrzutnika. Można też podawać wodę na rolki podające, wentylatory i rura wyrzutowę. Do sieczkarni 8000 i 9000 są pakiety zgodne z tymi seriami.

Ustawienia bębna

Sieczkarnie John Deere mają też możliwość zwiększenia liczby noży na bębnie. Im będzie ich więcej, tym materiał wyrzucany będzie z większą prędkością i nie zbierze się w jednym miejscu, przyklejając do powierzchni.

Nowoczesne technologie

Sieczkarnie polowe John Deere serii 9000 mogą korzystać z nowoczesnych rozwiązań technicznych. - Nowy czujnik HarvestLab 3000 NIR (bliska podczerwień) — umożliwia badanie i dokumentowanie w czasie rzeczywistym parametrów zbieranych roślin, automatyczne ustawianie długości cięcia za pomocą funkcji AutoLOC i dozowanie dodatków do kiszonki w trakcie zbioru, w zależności od zawartości suchej masy - wyjaśnia Marcin Kozłowski. Warto dodać, że ten sam czujnik NIR może być używany w trybie stacjonarnym do analizy kiszonki i analizy zawartości składników pokarmowych w gnojowicy.

opr. jj

21. listopad 2024 13:34