StoryEditor

Zawieszany Kverneland Ecomat z 10 korpusami!

Kverneland wprowadza 10-skibowy zawieszany pług podorywkowy Ecomat do pracy po caliźnie.

19.07.2022., 00:00h


Ograniczanie stosowania środków chemicznej ochrony roślin, okazje do większego wykorzystania narzędzi do mechanicznego zwalczania chwastów, ślimaków i innych szkodników. Po latach zapomnienia do łask ma szansę powrócić pług podorywkowy do płytkiej orki pożniwnej.


Pług podorywkowy Kverneland

Norweski Kverneland, w naszym kraju znany przede wszystkim z pługów i siewników, wprowadził zawieszany pług podorywkowy Ecomat w wersji on-land umożliwiającej jazdę ciągnikiem wszystkimi kołami po caliźnie. Producent zapewnia, że ogranicza to zagęszczanie gleby.


Bezpieczny transport z obracalnym kołem

W długim, 10-skibowym pługu wystającym daleko poza obrys ciągnika, koło kopiujące można łatwo przestawić do pozycji transportowej, aby na drogach pełniło rolę koła podporowego. Dzięki temu pług prowadzi się jak przyczepę, co zwiększa bezpieczeństwo w transporcie. Ponadto, długi pług jest często zbyt wysoki do przejazdu pod niektórymi przeszkodami (np. pod wiaduktami), dlatego Kverneland Ecomat on-land można na czas transportu obniżyć na zaczepie. Przestawienie pługa do pozycji roboczej, zajmuje według producenta, jedną minutę.


Korpusy znane z Ecomat

W nowej wersji Ecomat on-land, zastosowano taki same korpusy, jak w istniejącym Kverneland Ecomat do orki w bruździe. Ich specjalna cylindryczna konstrukcja – krótka, ale wysoka – zapewnia według producenta odwracanie gleby o 180 stopni. Korpusy mogą być stalowe lub z tworzywa, więc znajdą zastosowanie w różnych warunkach glebowych, przy zróżnicowanej ilości resztek pożniwnych i pracy na głębokości od 6 do 18 cm.


Korzyści z orki po caliźnie

  • ograniczenie zagęszczania gleby przez prowadzenie wszystkich kół ciągnika po caliźnie, która jest od razu zaorywana,
  • możliwość zastosowania szerokich kół w ciągniku,
  • poprawa profilu glebowego w niekorzystnych warunkach – zwłaszcza na ciężkich glebach,


Małe zapotrzebowanie na udźwig

Kverneland Ecomat on-land dostępny jest w wersjach z 8 i 10 korpusami, których szerokość robocza mieści się w przedziale 30 – 50 cm. Odległość między korpusami wynosi zaledwie 65 cm, więc pług ma kompaktowe wymiary, a zapotrzebowanie na udźwig to ok. 7 t, więc powinien sprawdzić się w pracy ze średniej wielkości ciągnikami. Co ważne, Kverneland zapewnia, że pługi podorywkowe Ecomat on-land są wykonywane w takiej samej technologii, jak pozostałe pługi norweskiego producenta, które znane są z solidności i trwałości.

opr. aj

fot. Jakubek

13. czerwiec 2024 17:48