StoryEditor

Wzrost sprzedaży sprzętu Claasa

Claas zwiększył sprzedaż o 19 procent w roku obrotowym 2021 do 4,798 mld euro (ubr. 4,042 mld euro). 

21.12.2021., 00:00h

Firma informuje, że do ubiegłorocznego wzrostu w Ameryce Północnej i Europie Wschodniej dołączyły główne rynki w Europie Zachodniej i Środkowej z Niemcami i Francją. Znaczący wzrost udało się osiągnąć nawet w Wielkiej Brytanii, pomimo dużej niepewności związanej z „brexitem”.

Badania i rozwój

Za tym sukcesem stoją rekordowe nakłady na badania i rozwój w wysokości 262 mln euro (w ubr. 237 mln euro). Duże znaczenie miały też inwestycje w nową architekturę elektroniczną i cyfryzację procesów w rolnictwie. Na wysokim poziomie były inwestycje rzeczowe o łącznej wartości 138 mln euro (w ubr. 131 mln euro). W maju po gruntownej modernizacji ponownie otwarta została nowoczesna fabryka ciągników w Le Mans. Poza tym unowocześniono zakład w Harsewinkel, w którym produkowane są kombajny zbożowe. Modernizacja objęła ponad 15 000 m.kw. powierzchni produkcyjnej. W obu zakładach funkcjonują teraz bezzałogowe systemy transportu, co zwiększa elastyczność i wydajność. Claas zwiększył także zdolności produkcyjne w Krasnodarze w Rosji. Aktualnie produkuje się tam cztery razy więcej kombajnów niż pięć lat temu. 


Duża gama kombajnów

Claas „zaatakował” rynek nowym sprzętem i zintensyfikował działania związane ze sprzedażą, zyskując nowych klientów i zachęcić dotychczasowych. Uzyskano to dzięki 20 typom kombajnów nowej serii Trion, które firma Claas wprowadziła na rynek w  2019 roku. W średnim segmencie Claas oferuje dużą gamę kombajnów w różnych wariantach wyposażenia. 

Ciągniki i prasy

Znaczące zmiany nastąpiły również w  ciągnikach: dzięki samouczącemu się systemowi wspomagania operatora Cemos. Claas komunikuje, że Cemos zmniejsza zużycie oleju napędowego o 16,8% przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności powierzchniowej o 16,3%. Przy okazji wprowadzenia normy emisji spalin Stage V ciągniki Arion 400 zostały poddane faceliftingowi i wyposażone w szereg nowych rozwiązań zwiększających wydajność. Nowości pojawiły się także w grupie maszyn do zbioru pasz, np. w wielkogabarytowej prasie kostkującej serii Quadrant dokonano kompleksowych zmian technicznych.

Coraz większa załoga

Liczba pracowników Claasa na całym świecie zwiększyła się i na koniec roku obrotowego 2021 zatrudniano niemal 12 tysięcy osób. W Niemczech stan osobowy wzrósł o 3,5% do 5790, a we Francji o 4,3% do 2377. Z informacji firmowych wynika, że wzrosła także liczba uczniów zawodu, która w całej Grupie wyniosła 775 osób, w tym 473 w Niemczech. 

Prognozy

W porównaniu z minionymi latami sytuacja w zakresie zaopatrzenia i rozwój cen na rynkach stanowią większe ryzyko. W roku obrotowym 2022 firma spodziewa się stabilnego popytu na maszyny rolnicze w głównych regionach sprzedaży. Mimo wspomnianych niepewności Claas przewiduje wzrost obrotów, a szacunek wyniku finansowego nieco poniżej poziomu z roku ubiegłego.

opr. jj

22. listopad 2024 14:43