W 2019 roku marka Goldoni należała do chińskiej grupy Foton Lovol, która w połowie 2014 roku kupiła prawa do włoskiej marki Arbos. Z kolei Arbos miał wielkie plany rozwoju szerokiej gamy ciągników, np. serii 5000 (110-136 KM). Był też prototyp serii 7000 (220-260 KM), a nawet makieta pierwszego kombajnu tej marki. Pomimo zainwestowania wielu milionów euro, po targach Agritechnica 2019 wszystko ucichło.
Belgowie wchodzą na rynek
Z czasem do akcji wkroczył Keestrack, prywatna firma belgijska zarządzana przez rodzinę Hoogendoorn. Włoska fabryka ciągników stanowiła dla producenta sprzętu górniczego, recyklingowego i budowlanego doskonałą okazję do wejścia na rynek rolniczy. Zaledwie trzy tygodnie po przekazaniu zakładu i po 18 miesiącach nieaktywności linia produkcyjna została ponownie uruchomiona w kwietniu 2021 roku.
Wzmocnienie marki Goldoni
Goldoni jest najbardziej znany ze swoich ciągników sadowniczych, do pracy w winnicach, a także wersji specjalistycznych. Włoska firma wykorzystała drugą połowę ubiegłego roku na ulepszenie i rozwój produktów i procesów, aby podnieść markę Goldoni na wyższy poziom. W celu przyspieszenia kompletacji, co istotnie wpływa na ciągłość produkcji, zdecydowano się budowę nowego, zautomatyzowanego magazynu części zamiennych o wysokości 9,0 m.
Flagowe modele 100 KM i 110 KM
Nowe produkty na ten rok to Q80 (75 KM), który plasuje się poniżej 100 KM Q100 i 110 KM Q110, czyli w aktualnym flagowym zakresie. Czterocylindrowy silnik Stage V w nowym modelu pochodzi z firmy Doosan. Podobnie jak pozostałe modele i inne ciągniki Goldoni, nowe modele Q zachowują znaną pomarańczową malaturę, ale mają nowe logo, naklejki i srebrne felgi.
Na drodze ku 200 KM
Patrząc w przyszłość, firma ma ambicje, aby opracować bardziej wydajne ciągniki Goldoni serii K na rynki Europy i Ameryki Północnej. Pierwszym krokiem w najbliższej przyszłości będzie wersja 110 KM, a plan zakłada stopniowe zwiększanie mocy do 200 KM mniej więcej w latach 2027-2029.
"Widzimy wiele synergii pomiędzy obecnymi sektorami biznesowymi takimi jak systemy produkcyjne, dostawcy i sieć dealerska, które pozwolą wykorzystać biznes Goldoni do osiągnięcia sukcesu" - mówi wiceprezes ds. operacyjnych, Peter Hoogendoorn z Keestrack Group.
Założona w 1988 roku, dziś drugie pokolenie rodziny Hoogendoorn prowadzi Keestrack Group. Zatrudniając ponad 800 pracowników na całym świecie ma ona zakłady produkcyjne w Czechach, Włoszech, Chinach i Indiach, jest obecna w 70 krajach.
opr. jj