Jak wyjaśnia producent, szczególną cechą jest zamknięta konstrukcja rdzenia walca z układem noży odwracalnych mocowanych w kształcie litery V. Wał nożowy zapewnia dodatkowe tworzenie struktury gruzełkowatej przez kruszenie zbrylonych gleb i intensywne rozdrabnianie resztek pożniwnych. Międzyplony i wysokie ściernisko są cięte w poprzek kierunku jazdy. Jedną z zalet stosowania wału nożowego Cirrus 6003-2 jest zmniejszenie liczby przejazdów roboczych. Chroniona jest przy tym nie tylko struktura gleby, ale też ograniczone parowanie wody. Poza tym skraca się czas pracy i obniża koszty.
Szeroki zakres zastosowań
Podczas uprawy zbóż po słoneczniku wysokie resztki pożniwne są przecinane poprzecznie przez wał nożowy i wyrównywane wzdłużnie przez następujące po nim talerze faliste Minimum TillDisc. Ma to istotny wpływ na precyzję odkładania ziaren, ponieważ redlica nie jest unoszona przez resztki pożniwne. Po zbiorze kukurydzy równomierne rozdrabniane i wymieszanie pozostałości ścierniskowych poprawia higienę gleby. Zastosowanie wału nożowego w Cirrusie 6003-2 pozwala zrezygnować z dodatkowego przejazdu maszyną mulczującą, wałem lub broną talerzową w celu uprawy ścierniska. W bezpośrednim siewie w stojące poplony wał nożowy znacznie poprawia rezultat pracy, gdyż poplony są intensywnie obrabiane podczas jednego przejazdu i ewentualnie mieszane z glebą.
Stabilny i bezobsługowy
Producent zapewnia, że od strony technicznej wał nożowy charakteryzuje się wyjątkową stabilnością. Zwłaszcza solidne łożyskowanie i noże wykonywane ze stali borowej gwarantują jego długą trwałość. Mocowania noży są wpuszczone w rurę wału. Zwarty rdzeń wału jest odporny na kamienie i zabrudzenia. Dzięki łożyskom baryłkowym i ślizgowemu pierścieniowi uszczelniającemu wał nożowy jest bezobsługowy. Obustronnie szlifowane noże odwracane pozwalają ograniczyć koszty związane ze zużyciem o połowę.
Układ noży
Szczególną cechą wału nożowego jest układ noży w kształcie litery V, co zapobiega ściąganiu bocznemu. Kopiowanie podłoża zapewniają poszczególne segmenty wału. Dzięki temu maszyna pracuje równomiernie na całej szerokości roboczej, nawet na nierównym podłożu.
Wśród zalet systemu Amazone wymienia:
- mniejsza liczba przejazdów dzięki połączeniu z maszyną,
- oszczędność kosztów dzięki mniejszej liczbie operacji,
- równomierne wschody na polu na glebach o dużej zmienności.
opr. jj