StoryEditor

Wał Duoliner zagęszcza podglebie

Nowa generacja pługów Kuhn Master L została wzbogacona o nowy, zintegrowany wał Duoliner.

25.01.2022., 00:00h

Zawieszane pługi Master L zostały zaprojektowana do ciągników o dużej mocy 200-300 KM. Oferowane są z bezstopniową regulacją szerokości roboczej pod nazwą Vari Master L. Wersja ze stopniową zmianą szerokości roboczej nosi nazwę Multi Master L. W minionym roku Kuhn wzbogacił ofertę pługów Vari Master L o możliwość wyposażenia w zintegrowany wał Duoliner. 

Zabezpieczenie korpusów

Wał może być stosowany do pługów 4-, 5-, i 6-skibowych z zabezpieczeniem korpusów hydraulicznym i śrubowym. Konstrukcja zawieszenia wału na ramie pługa oparta jest na dwóch niezależnych równoległobokach, które podczas pracy dostosowują wał osobno w przedniej i tylnej części.

Wał Duoliner jest całkowicie niezależny od pługa i wykorzystuje system automatycznej kontroli docisku Steady Control. System pozwala na dostosowanie docisku do istniejących warunków, a maksymalny docisk wynosi 90 kg na jedną parę pierścieni. Sterowanie wałem odbywa się przez sterownik KTS 10 (występuje w standardzie), który steruje ustawieniem wału w pozycję transportową lub roboczą, a dodatkowo umożliwia zmianę docisku wału.

Automatyka

Producent wyjaśnia, że obsługa pługa z wałem jest bardzo prosta. Podczas odwracania wykorzystywane jest jedno gniazdo hydrauliczne, a odwracanie pługa wraz z wałem odbywa się w pełni automatycznie od pozycji roboczej pługa i wału po lewej stronie do takiego samego manewru z prawej strony ciągnika. Poza automatycznym odwracaniem wszystkie parametry pracy są zachowane, w tym również ciśnienie docisku. Konstrukcja wału i pierścieni pozwala na zagęszczenie podglebia i przygotowanie pola pod siew. Dodatkową korzyścią wynikającą z konstrukcji zawieszenia wału jest bezpieczny transport pługa nawet na odległe pola w gospodarstwie. 

Dane techniczne

Pierścienie mają średnicę 600 mm, a odległość między dwoma pierścieniami wynosi 150 mm. Zależnie od wielkości pługa jest 7, 9 lub 11 par pierścieni. Masa wału wynosi odpowiednio: 470 kg, 560 kg lub 650 kg w modelu Duoliner 5E6 – 95. W standardzie jest szybkozłącze do demontażu i montażu wału i sterownik KTS 10.

opr. jj

18. lipiec 2024 02:20