Już w listopadzie 2019 roku było wiadomo o zamiarze przejęcia zakładu Ursusa w Opalenicy przez spółkę Trioliet Polska. Umowę sprzedaży przedsiębiorstwa za ponad 6 mln zł podpisano 28 lutego 2020 roku. Strony postanowiły, że płatność zostanie na 3 transze: 90% ceny do 3 marca br., 5% po upływie 6 miesięcy – a ostatnie 5% po upływie 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy. W ten sposób Trioliet zabezpieczył kwotę na poczet ewentualnych roszczeń gwarancyjnych.
Co dalej z Ursusem?
Kwota ze sprzedaży zakładu w Opalenicy zostanie przeznaczona na spłatę wierzycieli. Producent ciągników i maszyn rolniczych nadal jest właścicielem zakładów w Lublinie i Dobrym Mieście, gdzie w styczniu przeprowadziła się siedziba spółki. Zarząd Ursus SA planuje połączyć Ursus i Ursus Bus w jeden podmiot, którego zadaniem będzie produkcja i sprzedaż ciągników rolniczych oraz miejskich autobusów zero– i niskoemisyjnych. Na połączenie zgodę wyraziło walne zgromadzenie akcjonariuszy. W komunikacie giełdowym Ursus SA podaje, że na tą chwilę nie jest rozważanie ogłaszanie upadłości spółki, a jedynie sprzedaż części majątku, spłata zadłużenia i zmiany w strukturach zatrudnienia.
Rozwój marki Trioliet
Przejęcie fabryki w Opalenicy jest dla Trioliet B.V. krokiem strategicznym. Jako główny jego powód, holenderski producent podaje, usprawnienie logistyki, co z kolei wpłynie na szybszy rozwój marki. Przejęcie zakładu obejmuje kilka hal, maszyny i instalacje produkcyjne wraz z 85 pracownikami. Budynki o łącznej powierzchni 15 000 m2 zlokalizowane są na działce o powierzchni 7 ha. Obecny dyrektor Ursus Opalenica pozostanie na stanowisku managera Trioliet Polska.
Plany rozbudowy fabryki w Opalenicy
Holenderska firma jeszcze w tym roku zainwestuje w rozbudowę wyposażenia fabryki, a w 2021 roku planuje budowę nowej hali produkcyjnej. W ciągu najbliższych kilku lat przewiduje także zwiększenie zatrudnienia, w celu zwiększenia mocy produkcyjnych.
opr. aj