StoryEditor

Test Pöttinger Impress 155 VC Pro

Prasoowijarka Impress marki Pöttinger zachwyca innowacyjnymi detalami.

18.12.2020., 00:00h

Firma oferuje prasy Impress jako maszyny samodzielne w rozbudowanym zestawie. Asortyment obejmuje maszyny ze stałą lub zmienną komorą, które pozwalają uzyskać bele o średnicy do 1,85 m. Prasy oferowane są różnym grupom odbiorców. 

Bele o średnicy 0,80–1,55 m

Seria Master przeznaczona jest zarówno dla mniejszych, jaki i większych gospodarstw. Prasami Pro firma Pöttinger chce przyciągnąć uwagę usługodawców. Testowi poddaliśmy maszynę Impress 155 VC Pro, która umożliwia prasowanie bel o średnicy od 0,80 do 1,55 m. Za pomocą nabudowanej owijarki Pöttinger można owijać bele (od 1,10 do 1,50 m).

Uporządkowany przód

Przed ruszeniem do pracy podłączyliśmy prasę do ciągnika na zaczepie K80, ale możliwe są wszystkie inne warianty sprzęgania z traktorem. Bardzo dobrze pasuje także opcjonalny, hydrauliczny dyszel łamany z amortyzacją, który firma Pöttinger oferuje za 2350 euro (wszystkie ceny netto, na rynku niemieckim). Wspomniany dyszel zwiększa prześwit, co doceniliśmy zwłaszcza przy dużych, obszernych pokosach. 

Ustawianie zaczepu

W standardzie maszyna ma śruby nastawcze, które ułatwiają ustawianie zaczepu. Przestrzeń między ciągnikiem a maszyną jest w porządku, podobnie jak prowadzenie kabli i oznaczenie węży hydraulicznych. Jest także miejsce na odłożenie przekaźnika firmy Bondioli & Pavesi. Pozytywne wrażenia zakłóca jedynie stopa podporowa z funkcją składania i niezbyt poręczna korba.

Dostęp do siatki jest bardzo dobry, stabilny stopień umożliwia wejście na platformę, z której można wygodnie włożyć siatkę. Trwałe naklejki wyjaśniają sposób wprowadzenia siatki do maszyny.

Wciąganie materiału i cięcie

Podbieracz odciążony jest sprężyną, której „siła” wg Pöttingera wynosi ok. 100 kg. Odległość między zewnętrznymi zębami podbieracza wynosi 1,98 m. Nie jest to wyjątkowa szerokość, ale w porządku. Paszę zbiera pięć rzędów palców sterowanych po obu stronach. Podbieracz ma koła kopiujące, z dobrą regulacją wysokości. Podczas jazdy po drodze koła mogą zostać w aktualnej pozycji. 

Centrale zawieszenie

Szczególną cechą podbieracza jest centralne zawieszenie, które umożliwia wychylanie na boki do 120 mm, co zapewnia dobre kopiowanie, także na nierównym terenie. Do pracy w słomie podbieracz można zablokować na stałej wysokości. Wtedy jest „uniesiony”, ale nadal może poruszać się w górę. 

Duża przepustowość

Po uruchomieniu automatyki podbieracz jest unoszony w momencie wiązania. Regulowana rolka wspomaga przepływ materiału. Dwa ślimaki z każdej strony zapewniają optymalne podawanie materiału. Rotor z przesuniętymi pojedynczymi palcami obraca się ku górze, przenosząc paszę nad sobą do komory prasowania. Ma to dwie zalety: po pierwsze, podczas podawania do komory pasza nie musi zmieniać kierunku ruchu, ze względu na styczny przepływ materiału. A to – jak wynika z naszego doświadczenia – zapewnia bardzo przyzwoitą zdolność pochłaniania paszy, czyli dużą przepustowość. 

Solidne zabezpieczenie

Aby zadziałało zabezpieczenie przeciążeniowe, musiałoby się chyba coś wydarzyć. Inną zaletą jest to, że noże zamontowane są nad rotorem. Z naszych obserwacji wynika, że pasza jest bardzo dobrze pocięta. Ponadto w takim układzie szczeliny nożowe nigdy nie były blokowane, więc noże swobodnie pracują.

Wysuwana szuflada noży

Prasy Pöttinger wyróżnia szczególnie wysuwana na bok szuflada noży Easy Move. Po wysunięciu na terminalu, opatentowaną szufladę odblokowuje się za pomocą dźwigni, a zespół można łatwo całkowicie wyciągnąć. Wtedy uzyskuje się bezpieczny dostęp do wszystkich noży, które są indywidualnie zabezpieczone sprężynami, można je odblokować centralnie, wyjąć i wymienić pojedynczo.

Hydrauliczne włączanie noży

W porównaniu z rozwiązaniami, w których trzeba niebezpiecznie się wspinać do komory i zazwyczaj chwytać krawędzi od góry, aby wyjąć nóż, jest to prawdziwa poprawa, a także oszczędność czasu. Pöttinger oferuje maksymalnie 32 noże do maszyn Pro, które można przełączać w grupach 0-16/16/16/32. Po wstępnym wybraniu na terminalu są one włączane hydraulicznie (dopłata wynosi 2413 euro, bo standardowo jest obsługa mechaniczno-ręczna). Teoretyczna długość cięcia wynosi 36 mm. 

Podwójna krawędź tnąca

Cechą szczególną noża jest podwójna krawędź tnąca, co podwaja żywotność noża, a w wymagających zastosowaniach nie jest konieczna wymiana noża, nawet podczas długich dni pracy, ponieważ noże można obrócić. Zablokowany materiał można w bardzo prosty sposób uwolnić przez wybranie na terminalu funkcji uniesienia podłogi nad rotorem lub tylko wysunąć noże ciśnieniowo albo klikając na opcję pływającą, co ustawia się na terminalu (pozycja pływająca lub pod ciśnieniem)…

Cały artykuł wraz z ocenami i wynikami pomiarów prasy ukazał się w magazynie „profi” 1/2021 str. 26-29.

opr. jj

11. maj 2024 17:40