Marka Steketee powstała w 1930 roku – od samego początku była skupiona na produkcji narzędzi do pielenia. W 2018 roku została zakupiona przez firmę Lemken, główną korzyścią płynącą z tego przejęcia ma być usprawnienie obsługi posprzedażowej.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie pielnika?
Ekspert z firmy Lemken podkreśla, że przy zakupie pielnika ważnym aspektem są sprecyzowane oczekiwania klienta. Do skonfigurowania maszyny na miarę potrzeb gospodarstwa potrzebny jest szereg informacji ułatwiających dobór odpowiednich rozwiązań. Do podstawowych kwestii zalicza się:- Rodzaj roślin
- Warunki glebowe
- Ukształtowanie terenu
- Szerokość międzyrzędzi
- Rozstaw kół ciągnika
- Regularność kształtu działek (Section Control)
Narzędzia pielące
Do obcinania oraz wyrywania korzeni chwastów producent zaleca stosowanie noży kątowych, noży pielących lub tradycyjnych gęsiostópek. W zależności od ukształtowania terenu, narzędzia pielące montowane są na uchwycie sztywnym, wibrującym oraz na zębie sprężystym. Jak zaznacza Mikołaj Szembek – uchwyty sztywne zaleca się przy założeniu utrzymania jednakowej głębokości roboczej.
Dwa rodzaje sekcji
Kolejną częścią maszyny jaką należy skonfigurować jest element nośny tzw. ramka, której część stanowią wymienione wcześniej narzędzia. Sekcje mogą być podstawowe, charakteryzują się niską masą oraz standardowym prześwitem wynoszącym 50 cm (opcjonalnie 70 i 100 cm). Nieco bardziej rozbudowanym elementem nośnym jest sekcja Kombi, możemy ją wyposażyć w 5 elementów roboczych. Prześwit tej sekcji to 70 cm, a ze względu na jej większą masę oraz możliwość hydraulicznego docisku powinna się lepiej sprawdzać w pracy na ciężkich glebach. Przy zastosowaniu hydrauliki w sekcji roboczej i doposażeniu maszyny w terminal ISOBUS, można obsługiwać Section Control.
Wyposażenie dodatkowe
Do zabezpieczenia roślin przed uszkodzeniami, producent stosuje tarcze lub blachy ochronne. Zapobiegają one m.in. przed przysypaniem roślin ziemią. Dodatkowo do sekcji można montować również narzędzi dodatkowych, które wg producenta będą pracować bliżej roślin. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia roślin stosowane są gumowe lub ebonitowe elementy robocze. Sekcje robocze są połączone z główną ramą, która opcjonalnie może być wyposażona w koła kopiujące. Ciekawostką jest EC Steer czyli równoległa rama przesuwna, która w połączeniu z systemem IC Light automatycznie dopasowuje pielnik do międzyrzędzi.
opr. ŁS
Fot. Lemken