StoryEditor

Siewniki Polonez z Unii

Siewniki Polonez o szerokości 3 i 4 m można wyposażyć w redlice stopkowe, a także w talerzowe „V-Tech” lub „Shell”. Polonez Premium, to flagowy siewnik Unii.

02.01.2022., 00:00h

Polonez to siewnik zbożowy z mechanicznym systemem wysiewu produkowany przez firmę Unia. Maszyny te mają bogate wyposażenie standardowe i opcjonalne. Produkowane są w dwóch szerokościach roboczych 3,0 i 4,0 m. Mogą pracować solo lub z agregatami uprawowymi, tworząc zestawy uprawowo-siewne.

Redlice siewne

Podstawową redlicą w siewniku Polonez jest lekka wersja stopkowa, przeznaczona do tradycyjnej uprawy na polach z małą ilością resztek pożniwnych na glebach lekkich i średniozwięzłych utrzymanych w dobrej kulturze. Jak wyjaśnia producent, coraz częściej rolnicy wybierają redlice talerzowe „V-Tech” lub „Shell”, które mogą być stosowane w technologii uproszczonej uprawy i siewu na glebach ze średnią ilością resztek pożniwnych. Redlice „V-Tech” to wersje dwutalerzowe o średnicy talerzy 300 mm i docisku maksymalnym 25 kg. 

Talerze ułożone w kształcie litery „V” mają wewnętrzne skrobaki czyszczące. Redlice „V-Tech” można wyposażyć w kółka kopiujące o wymiarach 250 x 42 mm. Z kolei redlice przemienne „Shell” mają dwa talerze o średnicy 300 mm, ale przesunięte względem siebie. Dzięki temu podczas pracy następuje samooczyszczanie redlic. Maksymalny docisk wersji „Shell” wynosi 25 kg i można je dodatkowo wyposażyć w kółka kopiujące 330 x 50 mm.


Dokładność siewu

Jednym z najważniejszych elementów siewnika jest dokładna skrzynka przekładniowa. W wersji Polonez firma Unia montuje nowoczesne, żeliwne skrzynki trzykrzywkowe, gwarantujące dużą dokładność wysiewu nawet małych dawek nasion. Orientacyjną dawkę wysiewu ustawiamy na skrzynce przekładniowej bezstopniowej zgodnie z załączoną tabelą wysiewu, natomiast dokładne ustawienie dawki wysiewanych nasion ustala się na podstawie „próby kręconej”.

Skrzynia nasienna

Produkowany w dwóch szerokościach 3 i 4 metry siewnik wyposażony jest w skrzynie o pojemności 550 lub 800 litrów. Jeśli to nie wystarcza Unia proponuje nadstawki, zwiększają pojemność siewnika do 750 lub 1100 litrów. Krata wewnątrz skrzyni pozwala na mechaniczny załadunek. Sprężyny gazowe ułatwiają podniesienie wieka i zapewniają dostęp do szerokiego otworu załadowczego, co umożliwia załadunek z big bagów. 

Szeroki podest

Polonez wyposażony jest w koła jezdne 6x16 z protektorem rolniczym. Do siewników z nadstawkami producent zalecane koła w rozmiarze 10 x15. Rama ma ruchomą belkę zaczepową, która ułatwia agregowanie siewnika. Szeroki, bezpieczny podest załadunkowy obejmuje całą szerokość siewnika. Wejście na podest ułatwiają schodki i uchwyty. Na całej szerokości wieka skrzyni znajduje się rura stanowiąca uchwyt pokrywy i punkt podparcia podczas przebywania na podeście. Oświetlenie LED jest standardem w siewnikach Polonez. Masywna konstrukcja znacznika przejazdów zabezpieczona jest przed uszkodzeniami mechanicznymi zrywalną śrubą, a każdy znacznik sterowany indywidualnym siłownikiem hydraulicznym.

Polonez Duplo

W siewnikach Polonez Duplo można jednocześnie wysiewać ziarno i startową dawkę nawozu. Ponadto ten model ma specjalne aparaty do wysiewu ziarna z dzielonymi zastawkami do nasion drobnych i grubych. Aparaty mają osłony przed działaniem czynników atmosferycznych. Wysiewane ziarno i nawóz trafia do szerokiego leja, który przewodem nasiennym kieruje ziarno i nawóz do jednej redlicy tzw. okołonasienny wysiew nawozu. Skrzynie załadunkowe w wersjach Duplo są przedzielone przegrodą. W przedniej części jest nawóz, a w tylnej ziarno.

Wersja Premium 

Siewniki Polonez Premium to specjalna wersja siewnika przygotowana na bardzo trudne warunki polowe. Jego szerokość wynosi 3 m, a skrzynia załadunkowa ma pojemność 550 l. Ten siewnik ma ciężkie redlice dwutalerzowe Shell o średnicy 350 mm z dociskiem maksymalnym 35 kg. Masywne, pełne kółko dogniatająco-kopiujące ma średnicę 330 x 50 mm. Jest też hydrauliczny docisk centralny redlic.

Polonez w wersji Premium, to flagowy siewnik Unii. Centralny siłownik hydrauliczny pozwala płynnie regulować centralny docisk redlic siewnych. Masywna redlica Shell montowana w tym siewniku przeznaczona jest do pracy w trudnych warunkach glebowych.

opr. jj

18. lipiec 2024 12:00