StoryEditor

Rozbudowa zakładu w Krasnodarze

Claas ponownie inwestuje w Rosji, co związane jest ze wzrostem sprzedaży kombajnów Tucano.

09.10.2021., 00:00h

Popyt na lokalnie produkowane maszyny rolnicze marki Claas rośnie w Rosji nieprzerwanie od lat. Dlatego też Claas z optymizmem patrzy w przyszłość i stwarza warunki techniczne, aby zaopatrywać rosyjski rynek w wysokiej jakości maszyny rolnicze.

Coraz większy zakład

W planach jest rozbudowa działu obróbki metali z obecnych 11 000 m kw. do 16 000 m kw., a także przedłużenie systemu przenośników w lakierni o 700 m i zainstalowanie kolejnej kabiny do malowania proszkowego. Zwiększy się też magazyn, aby zaspokoić potrzeby związane z produkcją serii Tucano i kolejnych modeli. Producent informuje, że co miesiąc w konstrukcji maszyn wprowadzanych jest 25-30 ulepszeń o różnym stopniu złożoności. Celem jest dostosowanie maszyn do wymagań rosyjskich gospodarstw rolnych.

Pierwsze prace związane z rozbudową ruszyły w maju 2020 r. Ta inwestycja pochłonie łącznie około 12,6 milionów euro. Całkowita powierzchnia produkcyjna będzie wówczas wynosić 53 000 m kw. Poza tym znacząco zwiększy się liczba pracowników – do końca 2021 roku będzie ich ponad 700. Łączna wartość inwestycji w zakład produkcyjny na południu Rosji od rozpoczęcia budowy wyniesie tym samym niemal 150 milionów euro. Co roku fabrykę opuszcza ponad 1000 kombajnów Tucano.

Ponad 1000 kombajnów Tucano

Obok produkcji kombajnów Tucano będzie tu również montaż dużych ciągników Axion i Xerion przeznaczonych na rynek rosyjski i kazachski. Każdego roku ponad 1000 egzemplarzy Tucano opuszcza fabrykę., w której przechodzą one pełen cykl produkcyjny – od stalowego półfabrykatu, przez pokrywy zewnętrze i powłokę lakierniczą, aż po gotową do odbioru maszynę. 

W czasie zaledwie pięciu lat czterokrotne zwiększono produkcję, przy czym wzrósł też eksport do Kazachstanu jako najważniejszego rynku i do części Europy. We własnym zakładzie produkowane są: kabiny, szarpacze słomy i opony. Firma korzysta też z zewnętrznych rosyjskich dostawców. W przyszłości z linii produkcyjnej w Krasnodarze będą także zjeżdżać nowe kombajny klawiszowe i kombajny hybrydowe Trion, których produkcja w Harsewinkel rozpocznie się już pod koniec 2021 roku. Nowe kombajny Trion produkowane z Krasnodar będą oferowane na rynki Rosji i Kazachstanu. Po podpisaniu Specjalnego Kontraktu Inwestycyjnego w czerwcu 2016 r. budowany w Krasnodarze kombajn Tucano został uznany za „produkt rosyjski” i od tego momentu kwalifikuje się do dotacji w Rosji. Niedawno Krasnodar i Harsewinkel wspólnie świętowały wyprodukowanie 25-tysięcznego kombajnu Tucano.

Wysokie standardy produkcji

Zakład produkcyjny Claas w Krasnodarze jest uważany za jednego z najlepszych pracodawców nie w całej Rosji. W 2020 roku spośród 147 firm zatrudniających od 251 do 1000 pracowników zakład uplasował się na 22 miejscu w rankingu 100 najlepszych pracodawców w Rosji. Jak informuje Claas, oferta produktów i warianty wyposażenia w niektórych krajach mogą się różnić.

opr. jj

19. lipiec 2024 04:27