StoryEditor

Rauch Aero - rozsiewacz pneumatyczny

Na targach Agritechnica 2019 mogliśmy przyjrzeć się prototypowi pneumatycznego rozsiewacza nawozów Rauch Aero 32.1.

16.11.2019., 00:00h



Od razu trzeba wyjaśnić, że nabywcy muszą uzbroić się w cierpliwość, bowiem sprzęt trafi do sprzedaży pod koniec 2021 r. Ta zawieszana maszyna będzie oferowana w 5 szerokościach roboczych: 30 m, 27 m, 24 m, 21 m i 18 m.

Rauch wylicza zalety Aero:

  • precyzyjna, bezpieczna i niezależna od pogody równomierność rozsiewu,
  • precyzyjny rozsiew mocznika, mieszek nawozów, drobnych nasion i mikrogranulatów,
  • elastyczna regulacja szerokości roboczej za pomocą 4 lub 24 sekcji (MultiRate),
  • jednorodny rozkład składników odżywczych aż do granicy pola,
  • rozsiew zgodny z przepisami dotyczącymi nawożenia i ochrony środowiska.

Pojemny zbiornik

Aero ma służyć do wydajnego i efektywnego rozsiewu nawozów, które nie należą do najtańszych środków produkcji. Wspomnianą wydajność będzie można uzyskać dzięki prędkości jazdy nawet powyżej 15 km/h. Zbiornik pomieści 3200 l nawozu. Maszyna ma 4 mocne walce dozujące napędzane hydraulicznie. Dzięki temu nowy Aero jest standardowo wyposażony w 4 sekcje i 4 różne dawki aplikacji.

Rozsiew wg map

Opcjonalnie Aero MultiRate 24 oferuje elektryczne jednostki dozujące, które indywidualnie zasilają każdy wylot. MultiRate 24 pozwala na precyzyjne nawożenie z mapami aplikacyjnymi z dokładnością do 1,25 m. To duży krok w stronę precyzji rozsiewu, czyli zgodnie z potrzebami. Dzięki temu rozwiązaniu można wydajnie wysiewać nawozy, chroniąc środowisko.

Aero wyposażony jest w ISOBUS, co pozwala na pełne wykorzystanie możliwości sprzętu. W tym są powszechnie stosowane rozwiązania: kontrola sekcji, kontrola zadań, a także jazda równoległa.

Szerokość transportowa 2,9 m

Całkowicie nowe, lekkie belki polowe z centralnym wahadłem sprężynowym i tłumieniem odchylenia pozwalają na pracę z dużą prędkością. W opcji dostępny będzie automatyczny system sterowania położeniem belki do ukształtowania terenu.

Aero 32.1 dobrze sobie radzi podczas transportu po drogach publicznych. Po skończonej pracy segmenty belki wysiewającej nawóz ustawiane są z boku zbiornika za pomocą hydrauliki. Łączna szerokość maszyny w takim położeniu nie przekracza 3 m.

opr. jj

21. listopad 2024 22:43