Do tej pory rozsiewacze Rauch pracując z mapą aplikacji mogły rozsiewać różne dawki nawozu w poszczególnych obszarach pola, ale dawka na całej szerokości rozsiewu była taka sama. Dzięki pneumatycznemu rozrzutnikowi Aero GT firma Rauch daje możliwość rozsiewania różnej co 6 metrów dawki nawozu, w obrębie szerokości jednego przejazdu.
Rolnictwo precyzyjne, a cyfrowe
Nowoczesne technologie oraz rosnąca ilość danych wykorzystywanych w rolnictwie sprawiają, że coraz częściej mówi się nie o rolnictwie precyzyjnym, ale cyfrowym. Producenci maszyn rolniczych współpracują z firmami tworzącymi oprogramowanie lub opracowują je sami. Jedną z takich firma jest Rauch, który inwestuje w badania oraz rozwój własnego oprogramowanie i sprzętu. Technologia ma wspomóc rolników w uzyskiwaniu stabilnych plonów przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia środków produkcji: nasion, nawozów i pestycydów.
Ale po co to wszystko?
Zastosowanie nowej technologii sprawia, że nowoczesne maszyny są tym droższe im więcej pozwalają zaoszczędzić. Rozsiewacze nawozów marki Rauch są wyposażone w system kontroli sekcji wysiewających (ang. section control) sterowanych na podstawie sygnału GPS. Testy producenta wykazały, że ograniczenie podwójnego rozsiewu nawozu pozwala ograniczyć jego zużycie o nawet ponad 10%. Dzięki zastosowaniu technologii ISOBUS pole można nawozić zgodnie z zapotrzebowaniem glebowym, a sterowanie rozsiewaczem przebiega w oparciu mapy aplikacyjne (np. mapy plonowania). Rozsiewacze Rauch współpracują z prawie wszystkimi dostępnymi na rynku czujnikami azotu, co umożliwia sterowanie dawką nawozu w czasie rzeczywistym zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem roślin.
MultiRate 6 w rozsiewaczach Aero GT
Rauch informuje, że zintegrował system MultiRate 6 z pneumatycznym rozrzutnikiem Aero GT. Oznacza to, że w nowych rozsiewaczach tej marki dawka nawozu może zmieniać się nawet co sześć metrów w obrębie szerokości roboczej. To technologia znajdzie zastosowanie w rolnictwie precyzyjnym i umożliwi wykonywanie zabiegów polowych z dużą dokładnością, zwłaszcza w przypadku map satelitarnych z małą podziałką rzędu 10 x 10 m.
Oprogramowanie Next
W rolnictwie cyfrowym istotnym aspektem jest oprogramowanie, które umożliwia automatyczną dokumentację zabiegu przez terminal ISOBUS. Aplikacja Next Machine Management łączy w jedną sieć różne maszyny rolnicze, co umożliwia przetwarzanie danych pozyskanych z różnych maszyn i ma na celu zwiększenie wydajności plonowania przy zachowaniu możliwie najniższych nakładów. Droga przejazdu maszyny jest prezentowana na mapie, a kolory wskazują wartości parametrów pracy oraz ich łączne i średnie wartości. Można je następnie zapisać i wykorzystać podczas planowania kolejnego zabiegu, zakupu sprzętu lub do prowadzenia dokumentacji produkcji roślinnej.
Wymiana danych dzięki Agrirouter
Za pośrednictwem systemu wymiany danych – Agrirouter, z terminala w menedżerze eksportu można przesyłać planowane pomiary, mapy aplikacji, ścieżki prowadzenia oraz kontury sprzętu do innych maszyn. Jak twierdzi Rauch, aplikacja do zarządzania Next to narzędzie do szybkiego, bezpiecznego i prostego planowania i dokumentacji zabiegów.
opr. aj
fot. firmowe