StoryEditor

Precyzyjnie - nowym aplikatorem talerzowym Samson TS

Duński producent z miejscowości Viborg rozszerza ofertę narzędzi do dozowania gnojowicy o aplikator jednotarczowy Samson TS.

13.05.2022., 00:00h

Aplikator talerzowy Samson TS

Nowy aplikator jednotarczowy o nazwie Samson TS zaprojektowano z myślą o optymalnym wykorzystaniu płynnego nawozu naturalnego. Zastosowanie pojedynczych talerzy umożliwia bezinwazyjne nawożenie gnojowicą w większej niż do tej poru liczbie upraw i różnorakich warunkach glebowych.

Samson TS współpracuje z beczkowozem PG II i sterownikiem SlurryMaster 8000. Dostępny jest w dwóch szerokościach roboczych: 8-metrowy Samson TS8 oraz 12-metrowy Samson TS12. Talerz rozcina glebę i pozostawia rowek, do którego wlewana jest gnojowica. W porównaniu z tradycyjnym rozlewaniem płynnego nawozu, ta metoda poprawia wnikanie składników pokarmowych do gleby bez jej mieszania i rozbijania.

- Powszechnie wiadomo, że gdy rośliny otrzymują składniki odżywcze w systemie korzeniowym, w odpowiedniej objętości i we właściwym czasie, zminimalizowana jest w ten sposób emisja szkodliwych dla środowiska substancji. Wraz z chęcią zmniejszenia emisji poprzez doglebową aplikację gnojowicy, popularność zyskują nowe sposoby upraw, tj. rolnictwo klasyczne, uprawa pasowa, czy siew bezpośredni. Opracowaliśmy Samson TS do użytku w ramach tych właśnie zasad - powiedział Niels Haubjerg, specjalista w zakresie technologii gnojowicy w Samson Agro A/S.

Sekcja o szerokości 1m

Nowy aplikator podzielony jest na sekcje o szerokości 1 metra, z których każda może być obsługiwana indywidualnie za pomocą SlurryMaster 8000. Indywidualna kontrola za pomocą 8 lub 12 sekcji pozwala uniknąć nadmiernego i niedostatecznego nawożenia podczas nakładania przejazdów na klinów i uwrociach. Samson TS umożliwia zmienne dawkowanie, które gwarantuje dostarczenie roślinom potrzebnej ilości składników odżywczych. Jest to możliwe dzięki współpracy systemu GPS z ISOBUS w oparciu o mapy plonów z ostatnich lat.

Samson TS już w sprzedaży!

Przyczynia się to do zwiększenia potencjału plonowania dzięki bardziej wydajnemu nawożeniu, ale także do ochrony środowiska przez ograniczanie nawożenia i stosowanie składników odżywczych w zależności od potencjału absorpcyjnego gleby, a także roślin. Samson TS jest już w sprzedaży od 1 maja 2021 roku, ale oficjalną premierę opóźniły odwołane targi.

opr. aj

fot. firmowe

21. maj 2024 04:56