StoryEditor

Prasy Kverneland sterują ciągnikiem

Stało- i zmiennokomorowe prasy marki Kverneland zyskują funkcję TIM, która umożliwia prasie sterowanie ciągnikiem.

27.06.2022., 00:00h


Norweski producent sprzętu rolniczego, wprowadza funkcję TIM (ang. Tractor Implement Management) zarówno do serii pras zmiennokomorowych (Plus), jak i stałokomorowych 6500F.

Rozwój pras Kverneland

W 2020 roku Kverneland wprowadził na rynek nową generację stałokomorowych pras rolujących 6500F, przeznaczonych do prac w trudnych warunkach, głównie dla rolników przygotowujących kiszonkę w belach. W ubiegłym sezonie producent zmodernizował również prasy zmiennokomorowe serii Plus, które przy zwiększonej wydajności cechowały się prostszą obsługą i konserwacją.

Sterowanie automatyczne - TIM

Kolejnym krokiem w rozwoju pras marki Kverneland jest zoptymalizowanie wydajności pracy maszyn obu serii, przez zwiększenie automatyzacji zwijania. Wprowadzenie technologii TIM, umożliwia prasom marki Kverneland sterowanie wybranymi parametrami pracy ciągnika przez złącze ISOBUS.

Dwukierunkowa komunikacja

TIM umożliwia dwukierunkową komunikację między ciągnikiem a sprzężoną z nim maszyną, optymalizując pracę całego zestawu. Oprócz zwiększenia wydajności, zmniejsza się również obciążenie operatora powtarzającymi się czynnościami wywołującymi zmęczenie, ograniczając do minimum możliwość popełnienia błędu. Plusem jest także komfort kierowcy, który koncentruje się jedynie na kierowaniu i prawidłowym podawaniu materiału żniwnego do podbieracza prasy. Funkcja TIM przejmuje zadania, tj. zmniejszenie prędkości roboczej ciągnika, gdy bela ma odpowiednią średnicę, rozpoczęcie wiązania, otwarcie i zamknięcie tylnej klapy podczas wyrzutu beli.

opr. aj

fot. Jakubek

24. maj 2024 06:37