StoryEditor

Prasy Case IH z Płocka

Prasy zwijające RB455/465 to 6 modeli maszyn różniących się maksymalną średnicą beli i typem podajnika. Są też wersje łańcuchowe RB344 i stałokomorowe RB545.

19.02.2022., 00:00h

Zaczynamy od wydajnych wersji zmiennokomorowych. Komorę tych pras Case IH tworzą 4 pasy bezszwowe wraz z 5 walcami wspomagającymi początkowy obrót beli. Takie połączenie ma szczególne znaczenie w przypadku materiałów, które ciężko się prasują. Chodzi więc o zainicjowanie rozpoczęcia beli nawet w przypadku bardzo suchego lub kruchego materiału. Jedną z cech uniwersalności tych pras jest możliwość dopasowania średnicy beli do potrzeb gospodarstwa. Producent wyjaśnia, że prasy RB455/465 są wyposażone standardowo we wskaźniki wypełnienia krawędzi bel, co pomaga mniej doświadczonym operatorom formować równe bele.

Prasy łańcuchowe RB344

Najpopularniejsze stałokomorowe prasy łańcuchowe serii RB344 mają prostą budowę i do pracy nie wymagają mocnego ciągnika. Zastosowanie prętów obracających materiał w komorach umożliwia zbiór różnego typu materiału roślinnego. Prasa w standardzie ma również wskaźniki wypełnienia lewej i prawej krawędzi beli, które informują operatora na bieżąco jak prowadzić maszynę po pokosie. Dzięki temu bele są nie tylko dobrze zagęszczone, ale też zgrabne. Ponadto mechanizm owijarki siatką wyposażony jest w rolki rozciągające siatkę na maksymalną szerokość, tak by móc owijać bele na całej jej powierzchni, a także jej krawędzie.

Prasy Case IH w wersji z nożami wyposażone są standardowo w opcję chowania noży pod koniec formowania beli. Takie rozwiązanie sprawia, że podczas zbioru materiału wilgotnego na sianokiszonkę, jego zewnętrzne warstwy są niepocięte, co daje ładniejszy kształt owiniętej folią beli. Dodatkowo prasa umożliwia wybór ilości noży tnących bez ich całkowitego demontażu za pomocą dołączanego klucza. Możliwy jest wybór 15-8-7 noży tnących.

Prasy stałokomorowe RB545

Kolejną grupą pras są maszyny o stałej komorze, formujące bele za pomocą 18 walców RB545 i RB545 w połączeniu z owijarką bel Silage Pack. Prasy te są bardzo dobrze wyposażone w standardzie. Modele RB545 zaprojektowane zostały w taki sposób, aby bela miała luźniejszy środek, a zewnętrzne warstwy były bardziej zagęszczone. Zastosowanie wypustek na powierzchni walców formujących bele sprawia, iż maszyny tej serii radzą sobie ze zbiorem powiędniętej zielonki oraz siana i słoma. Profil walca sprawia, że materiał roślinny nie ślizga się po jego powierzchni, lecz jest obracany w środku w komorze.

Połączenie prasy razem z owijarką do bel w modelu Silage Pack umożliwia jednoczesne belowanie i owijanie folią co oszczędza nam czas i pieniądze i jest doskonałą alternatywą dla wykonywania tych dwóch czynności oddzielnie.

opr. jj

12. lipiec 2024 18:14