StoryEditor

Prasa RB 344 w nowej odsłonie

Case IH wprowadza do poprzedniego modelu szereg zmian elementów konstrukcyjnych, których celem jest wzrost wydajności. 

09.05.2022., 00:00h

Producent podkreśla, że model RB 344 cieszy się dużą popularnością w całej Europie dzięki regularnemu kształtowi i wysokiemu stopniowi zgniotu bel o wymiarach 120 x 125 cm. Prasy można użytkować z ciągnikami o mocy poniżej 80 KM.

Osłona boczna

Do najważniejszych elementów konstrukcyjnych prasy RB 344 należy nowoczesna osłona boczna, składająca się z solidnej metalowej ramy, górnych zawiasów i wsporników wykorzystujących sprężyny gazowe. Zapewnia łatwy dostęp podczas prac serwisowych i konserwacyjnych, a także chroni zapasowe rolki siatki przechowywane w maszynie. Ciche i delikatne zamykanie ułatwiają gumowe zderzaki umieszczone po obu stronach ramy klapy tylnej. Wiązka przewodów została poprowadzona wewnątrz osłony rurowej. Zmieniono też położenie przednich reflektorów.

Wprowadzone modernizacje 

Przykładowo do napędu rolki zgarniającej, komory prasy, rolki podłogowej i podbieracza zastosowano wysokiej jakości łańcuchy z chromowanymi sworzniami i hartowanymi płytkami, które mają dłuższą żywotność i niższe koszty eksploatacji. Łożyska, na których osadzona jest główna przekładnia, rolka zgarniająca i boczny rotor wyposażono w uszczelki, zapobiegające przenikaniu zanieczyszczeń. W podbieraczu o szerokości 2 m są stalowe palce o gęstym rozstawie, które płynne kierują materiał do podajnika i komory prasy. Pozwoliło to zwiększyć przepustowość nawet podczas zbioru materiału z ciężkich pokosów bez strat. Z kolei podajnik siatki typu Duckbill zapewnia niezawodne rozpoczęcie owijania beli. System regulacji stopnia zgniotu gwarantuje formowanie bel, które można modyfikować lub kontrolować z fotela w ciągniku. 

Foremny kształt

Producent informuje, że konstrukcja prasy RB 344 zapewnia foremny kształt i jednolite owinięcie bel aż do krawędzi niezależnie od tego, czy bele są formowane z mokrego, przewiędniętego lub suchego materiału roślinnego, co pozwala zachować wartości odżywcze podczas magazynowania. Zarówno przy stosowaniu do owijania siatki, folii plastikowej lub sznurka proces cięcia odbywa się automatycznie i belę można od razu wyrzucić z maszyny.

Bez wychodzenia z kabiny 

Prasa RB 344 ma hydrauliczny mechanizm nawrotny rotora marki Case IH, oferowany jako wyposażenie fabryczne w modelach z podajnikiem rotorowym. Zastosowano w nim sprzęgło jednokierunkowe, które umożliwia operatorowi szybką i prostą zmianę kierunku obrotu rotora w celu usunięcia zatoru, co ważne bez wychodzenia z kabiny. Omawiany model udoskonalono przez zastosowanie sieczkarni rotorowej wyposażonej w 15 elektrycznie włączanych noży, która zapewnia równomierne cięcia materiału roślinnego. Kolejnym elementem jest komora z płaskim łańcuchem ogniwowym, który zapewnia wymuszone rozpoczęcie formowania beli w każdych warunkach polowych, pozwala oszczędzić czas i uzyskać bele o foremnym kształcie.

opr. jj

19. maj 2024 14:22