StoryEditor

Pöttinger Novacat V 10000

Dzięki inteligentnym rozwiązaniom technicznym nowy zestaw koszący Novacat V 10000 cechuje: wydajność, kopiowanie terenu i niezawodność pracy.

09.07.2022., 00:00h

Wersja Novacat V 10000 jest dostępna z kozłem zawieszenia dostosowanym do kosiarek przednich 3,0 i 3,5 m szerokości. W ten sposób można osiągnąć szerokości robocze 9,62 lub 10,02 m. Na życzenie Novacat V 10000 może być wyposażony w taśmę transportową Collector lub ślimak Crossflow do odkładania trawy na pokos. 

Rozbudowane sterowanie

Novacat V10000, podobnie jak poprzednik Novacat A10, może pracować w kombinacji przód/tył. Jest wyposażona w rozbudowane sterowanie elektro-hydrauliczne: siłowniki hydrauliczne zintegrowane w ramionach zestawu przesuwają kosiarki po 370 mm w każdą stronę. Wspomaga to nakładanie się śladu kosiarek i zapewnia jakość na skłonach i przy jeździe w zakrętach oraz na równych powierzchniach. Nacisk na podłoże ustawia się automatycznie w stosunku do szerokości pracy. Optymalne odciążenie hydrauliczne zapewnia ochronę gleby i jakość paszy. Poza tym zminimalizowane jest zużycie maszyny i paliwa. To automatyczne dopasowanie dostępne jest w opcji.

Y Drive - napęd na lata

Opatentowana przekładnia wstępna Y Drive jest wyposażona w przeciwległy napęd. Takie rozwiązanie niesie ze sobą istotną korzyść: stosowanie standardowych wałków przegubowych z małym odchyleniem kątowym nie stanowi problemu. Zatem otrzymujemy maszynę, która pracuje spokojnie i ma dużą wytrzymałość, również w ciężkich warunkach i na uwrociach, co wydłuża żywotność sprzętu.

Dwie możliwości sterowania

Nowością jest seryjne wyposażenie Novacat V 10000 we współpracujące z ISOBUS sterowanie Select kalkulator roboczy umieszczony bezpośrednio na maszynie. Do kalkulatora można podłączyć kabel ISOBUS lub nowy sterownik Select Controll. Wszystkie funkcje są wstępnie wybierane i wykonywane przez kabel sterujący ciągnika. Potrzebny jest tylko jeden podwójny zawór hydrauliczny. Podnoszenie kosiarek może być automatycznie sterowane pojedynczo. Hydraulicznie unoszone są również osłony boczne (opcja), zmiana szerokości roboczej i odryglowywanie po transporcie. Terminal obsługi pokazuje interwały serwisowe. W zależności od przebiegu pokazywane są komunikaty o koniecznych pracach serwisowych (olej, smarowanie).

Drugim typem sterowania jest opcjonalne sterowanie ISOBUS. Zestaw Novacat V 10000 może być obsługiwany przez terminal ciągnika lub przez sterownik Power Controll trzeciej generacji, Expert 75 lub terminal CCI1200. O dostarczenie niezbędnej ilości oleju troszczy się układ load sensing. Ten typ sterowania maszyną pozwala na bezpośrednie sterowanie funkcjami, np. pojedyncze podnoszenie kosiarek, przestawianie szerokości roboczej, składanie osłon bocznych czy zabezpieczenie transportowe. Cześć tych funkcji odbywa się automatycznie. 

Kalkulator roboczy

W tym segmencie maszyn nowością jest seryjny kalkulator roboczy umożliwiający kontrolę sekcji maszyny. W kombinacji terminala ISOBUS certyfikowanego do systemu Task Controller Section Control z Pottinger Connect jednostki koszące są  podnoszone indywidualnie na uwrociach wg pozycji podawanej przez GPS. Następną nowością jest opcjonalna automatyka pochylenia  maszyny. Na skłonach kosiarki przesuwają się tak, aby w wypadku zachodzenia ciągnika z linii nie powstawały grzywy. Oprócz tych wszystkich cech, kosiarki te są wyposażone w sprawdzone już rozwiązania, np. zabezpieczenie przeciw najazdowe Nonstop Lift i beznarzędziową wymianę noży.

opr. jj

23. czerwiec 2024 06:22