To drugi co do wielkości obrót od założenia firmy Pöttinger w Austrii. Chociaż oznacza to spadek o 4% w porównaniu z rekordowym wynikiem z poprzedniego roku obrachunkowego, stanowi wzrost o ponad 3% w stosunku do wyniku sprzed dwóch lat.
Innowacje i załoga
- Udział generowany na rynkach międzynarodowych wynosi około 90%. Ten wysoki stopień umiędzynarodowienia zawdzięczamy ponad 1900 wyszkolonym i oddanym pracownikom, innowacyjnej gamie produktów i dużym inwestycjom - mówi Gregor Dietachmayr z zarządu firmy.
Sprzęt zielonkowy
W tym roku obrotowym sprzęt do użytków zielonych stanowi około 70% całkowitej sprzedaży maszyn. Pozostałe 30% przypada na sprzęt uprawowy i maszyny do siewu. Firma Pöttinger wyjaśnia, że w czasie kryzysu utrzymała wydajność w usługach i częściach zamiennych, w których sprzedaż wzrosła o 7%.
Polska na dobrym miejscu
Niemal 60% całkowitej sprzedaży firma osiąga w Niemczech, Francji, Austrii, Polsce, Czechach i Szwajcarii. Niemcy z 19-procentowym udziałem w obrotach i Francja z 15-procentowym udziałem są ponownie największymi pojedynczymi rynkami. Sprzedaż na obu rynkach utrzymywała się w ciągu ostatniego roku obrotowego na mniej więcej stałym poziomie.
Austria stanowiła 10 procent całkowitej sprzedaży w minionym roku obrotowym. Austria, obok Niemiec i Francji, jest nadal jednym z najsilniejszych rynków. Jednak w porównaniu z rokiem poprzednim udział sprzedaży ogółem pozostał na niezmienionym poziomie.
Rekordy sprzedaży
Spadek spowodowany pandemią w niektórych krajach europejskich został częściowo skompensowany wzrostem sprzedaży maszyn na odleglejszych rynkach: Australia z wynikiem +68% i Stany Zjednoczone +67% są absolutnymi liderami. Wśród pretendentów do tytułu „zwycięzcy wzrostu sprzedaży” są również kraje europejskie, takie jak Belgia, Dania i Szwecja oraz kilka krajów WNP, np. Kazachstan i Białoruś, a także Chiny i Japonia.
opr. jj