StoryEditor

Płytka uprawa z Amazone

Wały nożowe, talerze faliste i zgrzebła. Spójrzmy jakie rozwiązania do płytkiej i bardzo płytkiej uprawy wprowadzi w najbliższym czasie firma Amazone.

02.11.2021., 00:00h

Nowe talerze do Catrosa

Gama talerzy dostępnych do krótkich bron talerzowych serii Catros zostanie rozszerzona o nowe talerze faliste X-Cutter. Nowe talerze o średnicy 480 mm zostały stworzone z myślą o pracy na głębokości 2 – 8 cm. Pofalowany kształt umożliwia pracę na całej powierzchni, nawet przy niewielkiej głębokości pracy.
Płytka uprawa pożniwna zdobywa coraz więcej zwolenników. Oprócz niskiego zużycia paliwa i stosunkowo dużej wydajności pozwala na przerwanie parowania wody z gleby. Oprócz tego nasiona roślin uprawnych i chwastów nie są „zakopywane” dzięki czemu szybciej kiełkują i są łatwiejsze do zwalczenia np. w kolejnym przejeździe broną. Talerze faliste można wykorzystać również do niszczenia międzyplonów. Płytkie wymieszanie z glebą ułatwi ich rozkład przez organizmy glebowe.
Talerze faliste można zamawiać jako wyposażenie nowo zakupionych narzędzi. Oprócz tego talerze pasują do już pracujących krótkich bron serii Catros+ i CatrosXL. Nowo zamawiane brony można doposażyć również w przedni wał nożowy, zwiększający jeszcze efekt cięcia.

Nośnik narzędzi TopCut

Po tegorocznych żniwach testy polowe rozpoczął zupełnie nowy produkt w ofercie Amazone czyli nośnik narzędzi TopCut 12000-2 o szerokości roboczej 12 m. Nazwa nośnik narzędzi została użyta celowo. Zależnie od warunków na polu, pod ramą można zamontować pojedynczy lub podwójny wał nożowy, wał nożowy połączony z płaskimi lub falistymi talerzami. Oprócz tego, za przednią sekcją tnącą można zamontować zgrzebło ze sprężynowymi palcami i/lub wał wyrównujący. W czasie testów producent eksperymentował także z talerzami gwiaździstymi.
Firma Amazone planuje dalsze testy narzędzia, z różnymi kombinacjami elementów roboczych. Narzędzie będzie można zobaczyć na stoisku producenta podczas najbliższych targów Agritechnica w Hanoverze.
 
Opr. ap
Fot. Firmowe
19. lipiec 2024 05:05