StoryEditor

Nowy pług Pöttinger Servo T 6000

Pöttinger przedstawia nową generację pługów półzawieszanych Servo T 6000, których  rama główna i zabezpieczenie przeciw przeciążeniom zostały gruntowanie przekonstruowane. 

02.11.2021., 00:00h

Jak informuje producent - pługi półzawieszane do współpracy z ciągnikami o mocy do 500 KM - oferowane w wersjach standard i Plus (od 6 do 9 skib), Nova i Plus Nova (od 6 do 8 skib). Wersje Nova i Plus Nova są wyposażone w hydrauliczne zabezpieczenie przeciw kamieniom z regulowaną siłą wyzwalania do 2200 kg. Ma to chronić pług przed uszkodzeniami i zapewnić orkę bez przestojów. Nowy typoszereg jest oferowany z rozstawem korpusów 120 cm i wysokością ramy 80 cm lub w opcji 90 cm.

Duża wydajność

System Traction Control zapewnia w pługach Servo T 6000 aktywne przenoszenia ciężaru z pługa na ciągnik. Dzięki temu tylne koła są obciążane dodatkowym ciężarem do 1100 kg, przy jednoczesnym dopasowaniu pługa do warunków. Pöttinger wyjaśnia, że poślizg ciągnika jest minimalizowany i zużycie paliwa spada do 3,5 l na hektar. Poza tym nie dochodzi do zacierania gleby przez tylne koła, a dodatkowe obciążenie tylnej osi nie jest potrzebne. Dzięki przeniesieniu ciężaru pługa i przez to zapewnienie stałego obciążenia tylnych kół ciągnika, wystarczy wyłącznie balast z przodu. Nowy Servo T 6000 ma zredukowaną liczbę punktów smarowania, co zmniejsza nakład prac konserwacyjnych. Dodatkowo wszystkie czubki lemieszy w standardzie są w jakości Durastar, co wydłuża czas eksploatacji sprzętu.


Szybki i elastyczny zaczep

Geometria zaczepu ciągników zmieniła się znacząco, bo koła ciągnika są coraz większe, a jego konstrukcja coraz wyższa. Odpowiednio do tych zmian Pöttinger dopasował i zoptymalizował geometrię nowego Servo T 6000. Półzawieszany pług jest połączony z ciągnikiem przez dolne cięgło z dwoma pozycjami zawieszenia. Dzięki temu pług może współpracować z ciągnikami o różnej geometrii zaczepu. Długi dyszel zapewnia więcej wolnej przestrzeni podczas manewrowania i w wąskich przejazdach.

Centrum regulacji Servomatic

Głębokość robocza jest regulowana przez założenie klipsów na półzawieszanym kole. Szerokość cięcia pierwszej skiby przestawia się za pomocą śruby rzymskiej, która znajduje się na stabilizatorze - lub opcjonalnie hydraulicznie. W przypadku pługów Plus i Plus Nova, szerokość robocza, za dopłatą może być hydraulicznie dopasowywana do warunków glebowych, do celu orki lub wydajności ciągnika. Siłę wyzwalania zabezpieczenia przeciw kamieniom Nova, można zmieniać sterownikiem ciągnika - siła wyzwalania wynosi maksymalnie 2200 kg.

Wytrzymałość

Konstrukcja ramy została zoptymalizowana tak, aby obciążenia podczas pracy były przenoszone lepiej, czyli prostoliniowo, a inne zredukowano do minimum. Dzięki temu, ciąg traktora jest wykorzystany efektywniej. Producent zmienił też budowę pługa w taki sposób, aby chronić wszystkie łożyska i części konstrukcyjne. Proste regulacje wszystkich istotnych elementów odbywają się ze wsparciem hydrauliki.

opr. jj

18. lipiec 2024 12:19