Coraz krótsze okienka pogodowe podczas zbioru wymuszają osiągnięcie większej efektywności pozyskiwania paszy w czym pomaga m.in. podbieracz.
Podbieracz Superlarge
Istotną role odgrywa tu nowy podbieracz, który wyposażono palce Durastar o grubości 6,0 mm. Producent wyjaśnia, że zoptymalizowany, siedmiorzędowy podbieracz z dwustronnie sterowaną krzywką łączy szybkość zbioru z maksymalną efektywnością pracy w każdych warunkach na polu.
Podbieracz Superlarge o szerokości roboczej 2,36 m, oferowany jako wyposażenie na życzenie jest wyposażony w koła kopiujące składane hydraulicznie. Składanie kół odbywa się przez terminal. Po złożeniu szerokość transportowa zostaje zredukowana do 2,55 m.
Efektywność i wydajność
Nie wymagający dużych mocy i dużej ilości paliwa system załadunku Powermatic Plus jest sercem przyczep typu Jumbo. Rotor i jego przekładnia zapewniają dużą wydajność podczas cięcia i zagęszczania paszy. Rotor załadunkowy wyposażony w osiem spiralnie uporządkowanych rzędów zębów precyzyjnie przejmuje paszę z podbieracza, również w warunkach, gdy jest ona mokra i krótka. Zęby aktywnie prowadzą paszę przez belkę nożową tnącą na długość 34 mm. Zagęszczany materiał trafia do przestrzeni ładunkowej.
Aby chronić przekładnię również przy dużych obciążeniach, rotor został umieszczony bezpośrednio na ramie zagęszczającej, niezależnie od napędu.
Szybki rozładunek
Aby zredukować zapotrzebowanie na moc przy załadunku, podłoga rusztowa została obniżona o 150 mm. Na początku załadunku przy przedniej ścianie przyczepy powstaje zwarta, stabilna w swojej formie tzw. bryła paszy, która jest systematycznie przesuwana przez podłogę rusztową do tyłu. Przy tym bryła paszy wynoszona zostaje ku górze i powierzchnia załadunkowa daje się równomiernie wyładować.
Automatyczna ostrzałka
Tylko ostre noże gwarantuję optymalną jakość cięcia, małe zużycie energii i większą wydajność pracy. Podczas intensywnego dnia pracy ostrość systematycznie się zmniejsza. Autocut, w pełni automatyczna ostrzałka do noży zamontowana w przyczepie, gwarantuje utrzymanie stałej ostrości noży. Cykl ostrzenia noży można ustawić przez terminal obsługi odpowiednio do aktualnych warunków pracy.
Pöttinger wyjaśnia, że dzięki ostrzałce zapotrzebowanie na moc i zużycie paliwa zmniejsza się o ok. 15 procent, a na zakamienionych polach nawet do 20 procent. Redukcji ulega również czas potrzebny na konserwacje (o ok. 45 minut na dzień), ponieważ ostrzenie może odbywać się podczas przerwy na miejscu, więc traktorzysta po długim dniu pracy nie musi jeszcze czyścić i ostrzyć noży. Dodatkowo podczas każdego ostrzenia skrobak automatycznie czyści przestrzeń między nożami, co zapobiega odkładaniu się paszy i zatorom.
Wychylenie belki nożowej Easy Move, jeden z wynalazków firmy Pöttinger, upraszcza wymianę noży. Belka nożowa jest wychylania hydraulicznie z wnętrza przyczepy, więc można ją wygodnie wysunąć na bok maszyny.
Amortyzacja
Podwozia hydropneumatyczne (podwozia Tandem i Tridem z nośnością do 20 lub 27 ton) z szerokim podparciem 1085 mm na osi sztywnej, oferują bezpieczną jazdę. Dzięki precyzyjnej regulacji systemu amortyzacji komfort pracy z przyczepą znacząco wzrasta. W zależności od tego, czy przyczepa jest pusta, czy pełna dwa oddzielne systemy, po każdej ze stron, dopasowują parametry amortyzacji do aktualnej sytuacji.
Rozwój przyczep
Począwszy od 1963 r. Pöttinger pracuje nad rozwojem przyczepy samozbierającej. Nie bez powodu firma z dumą podkreśla, że miarą sukcesu tych działań jest fakt: Pöttinger od dziesięcioleci w tym segmencie maszyn jest numerem 1 na świecie. Modelem flagowym marki jest wielkogabarytowa przyczepa Jumbo.
opr. jj