StoryEditor

Nowe Jumbo tnie o wiele krócej

Wydajna przyczepa silosowa Jumbo 8000 marki Pöttinger tnie paszę prawie o 30 procent krócej.

01.03.2022., 00:00h

Firma Pöttinger, wprowadzając do swojej nowej przyczepy jeszcze krótsze cięcie, po raz kolejny zrobił krok w przód, bo nowe Jumbo 8000 tnie paszę o prawie 30 procent krócej. Oznacza to jeszcze wyższą jakość paszy bez strat wydajność załadunku. Producent informuje, że przepustowość nowej przyczepy z zabezpieczeniem momentu obrotowego na poziomie 3500 Nm jest wyższa od samojezdnej sieczkarni. Rozwiązanie będzie dostępne od 01.08.2022.

Przydatne rozwiązania techniczne

Współczesne rozwiązania techniczne dają przyczepom możliwość najkrótszego cięcia na odcinki 34 mm. Dzięki nowej koncepcji napędu, rotorowi i belce nożowej z 65 nożami, Jumbo 8000 tnie paszę o prawie 30 krócej, na odcinki 25 mm. Potrzebuje przy tym tylko 15 procent więcej mocy.*

Noże są zabezpieczone indywidualnie i mogą omijać ciała obce. Automatyka załadunku odczytuje informacje z dodatkowego, dostępnego na życzenie czujnika umieszczonego na uchwycie skrobaków. Załadunek jest optymalizowany przez cztery czujniki (m.in. moment obrotowy na rotorze, ciśnienie hydrauliczne, naprężenie materiału). Nowy czujnik przekazuje zagęszczenie wstępne paszy bezpośrednio powyżej rotora i aktywuje podłogę rusztową, zanim pojawi się ryzyko uszkodzenia struktury paszy. Jumbo 8000 dzięki temu optymalnie wypełnia przestrzeń załadunkową niezależnie od zbieranego materiału. 


Krótsze cięcie zwiększa zysk

Jednym z istotnych czynników wpływających na jakość paszy jest teoretyczna długość cięcia. Krótko pociętą paszę można lepiej zagęścić, co prowadzi do szybkiego spadku wartości pH. Zmniejsza to również ryzyko nieprawidłowego przebiegu fermentacji i pozytywnie wpływa na stabilność jakości kiszonki, a także na zdrowie zwierząt i ich wydajność. Na tym polega sukces nowego rozwiązania. 

Wzrost zagęszczenia paszy

Kolejnym elementem niosącym korzyści z krótkiego cięcia przez Jumbo 8000 jest o 10 procent większe zagęszczenie w przestrzeni załadunkowej w porównaniu z przyczepą tnącą na odcinki 34 mm. Dzięki możliwości zwiększenia załadunku można ograniczyć koszty. Poza tym krócej pocięty materiał pozwala na lepsze zagęszczenie go na pryzmie. Mimo relatywnie mniejszym odstępom między nożami, które wynosi 25 mm, możliwe jest zastosowanie automatycznej ostrzałki do noży Autocut. To również prowadzi do oszczędności paliwa i czasu. Autocut gwarantuje stale ostre noże. Dzięki czemu zapotrzebowanie na moc jest mniejsze i spada zużycie paliwa nawet o 20 procent.

Im krócej, tym lepiej

Jak wyjaśnia Pöttinger, zadowoleni użytkownicy z różnych krajów potwierdzają: ,,Jakość cięcia jest idealna dla zdrowia zwierząt. Oprócz oszczędności kosztów, przyczepa ta zapewnia kiszonkę najwyższej jakości."

*BLT Wieselburg HBLFA Francisco Josephinum (Austria)

Pöttinger zachęca do odwiedzenia interaktywnych, wirtualnych targów, gdzie pokazuje m.in. Jumbo 8000.

opr. jj

27. maj 2024 20:43