StoryEditor

Nowa zgrabiarka taśmowa Mergento VT 9220

Pöttinger poszerzył ofertę o nowy produkt, jest nim zgrabiarka taśmowa Mergento VT 9220. 

20.04.2022., 00:00h

Szerokość robocza zgrabiarki wynosi do 9,20 m przy odkładaniu pokosu środkowego i 8,70 m przy odkładaniu pokosu bocznego. Producent wyjaśnia, że zgrabiarka przeznaczona jest do pracy w lucernie, koniczynie, na trwałych użytkach, a także podczas zbioru słomy. Nowy sprzęt będzie dostępny od początku sierpnia 2022 r.

Liczy się każdy liść

Podbieracz Mergento zbiera paszę bez kontaktu z ziemią i przenosi ją przez taśmy poprzeczne w kierunku pokosu. Co ważne, zanieczyszczenia i kamienie zostają na polu. Według zapewnień firmy zgrabiarka taśmowa - szczególnie przy suchych i bogatych w liście roślinach - minimalizuje straty dzięki temu, że zebrana masa nie jest przenoszona nad ziemią. W efekcie pasza jest bardziej zasobna w energię, surowe białko i ma mniejszą zawartość surowego popiołu.

Optymalny przepływ masy

Głównym elementem zgrabiarki taśmowej Mergento jest zespół przenoszący paszę, który zapewnia równomierny przepływ masy i tworzy zgrabny pokos, również w przypadku zbioru krótkiego materiału. System składa się z podbieracza, rolki i taśmy poprzecznej. Sześciorzędowy, krzywkowy podbieracz oferuje maksymalną wydajność zbioru, zapewniając jednocześnie małe zanieczyszczenie paszy. Materiał jest delikatnie zgrabiany przez nadążne palce i następnie przenoszony na taśmę poprzeczną. Dzięki sterowaniu po krzywce palce zanurzają się krótko przed taśmą. Punkt przekazania paszy jest położony 120 mm wyżej niż taśma poprzeczna. Dzięki temu zbierany materiał samoczynnie opada na taśmę. Kolejna porcja paszy powoduje przesunięcie i dodatkowe wypełnienie taśmy. Nie problemów ze zbiorem zarówno podczas jazdy na pochyłościach, a także przy krótkim materiale. 

Podwozia rolkowe znajdują się bardzo blisko palców podbieracza, co zapewnia kopiowanie nierówności pola. Centralne, ruchome zawieszenie taśmy utrzymuje stałe odciążenie na całej szerokości roboczej i kopiuje nierówności terenu. Kinematyka ramienia, z trzema siłownikami hydraulicznymi reaguje na nierówności pola. W przypadku zgrabiania do środka, zakres wychylenia wynosi od +475 mm do -195 mm, natomiast stopień pochylenia waha się od +30 stopni do -13 stopni. Pochylenie w kierunku jazdy może się dopasowywać w zakresie +11,5 do 0 stopni. Na uwrociu taśmy poprzeczne Mergento są wyłączane automatycznie. Po nawrocie i ruszeniu do pracy, taśmy uruchamiają się automatycznie, więc pozwala to również na istotną oszczędność czasu, bo na końcu pokosu taśmy nie muszą pracować. Czas opóźnienia włączenia się taśm można dopasować przez terminal w kabinie ciągnika. 

Komfort obsługi i  elastyczność zastosowania 

Kierunek obrotów i pozycję obydwu taśm poprzecznych można ustawić z kabiny ciągnika. Nowe Mergento VT 9220 daje możliwość, w zależności od kształtu pola, ilości paszy i maszyn, które będą pracowały w następnej kolejności, odłożenia pokosu po środku, z boku, z lewej lub prawej strony, dwóch pojedynczych pokosów, przesuwania od środka na zewnątrz  oraz szybkiego załadunku. 

opr. jj

21. maj 2024 05:59