StoryEditor

Niższe zagęszczanie gleby

Ochrona gleby dzięki oponom Yokohama Off-Highway Tires (YOHT) z technologią Very High Flexion (VF).

18.10.2021., 00:00h

Nadmierne zagęszczanie gleby przez duże i ciężkie maszyny negatywnie wpływa na jej żyzność. Aby to zminimalizować firma Yokohama Off-Highway Tires (wcześniej znana jako Alliance Tire Group) pracuje nad radialnymi oponami do ciągników. W tym zakresie mieści się też ogumienie o podwyższonym ugięciu (IF), a także bardzo wysokim ugięciu (VF) oraz radialne opony flotacyjne do przyczep. Według zapowiedzi YOHT połączenie technologii flotacyjnych i VF w oponie Alliance 389 VF do przyczep istotnie wpływa na ochronę gleby, a także wydajność pracy. Podczas pokazów polowych w Belgii na przyczepie zamontowano opony Alliance 389 VF-IMP w połączeniu z systemem kontroli ciśnienia powietrza: dało się zauważyć widoczny i wymierny wpływ na ochronę gleby.

Mniejsze ugniatanie

Dobre efekty stosowania opon do ciągników z technologią VF, które w ostatnich latach wprowadziła marka Alliance firmy YOHT, są niweczone, gdy za ciągnikami wyposażonymi w opony VF podążają przyczepy ze standardowym ogumieniem, których ciśnienie powietrza na polu wynosi od 2 do nawet 4 barów. Ale jeśli na przyczepie będą opony VF, które na polu mogą pracować przy ciśnieniu powietrza do 0,8 bara, uzyskuje się istotnie mniejsze zagęszczenie gleby. Co ważne, obniżone ciśnienie sprawia, że zwiększa się o ok. 25 procent powierzchnia styku opon z podłożem w stosunku do ogumienia standardowego. 


Konstrukcja bieżnika

W oponach Alliance A389 VF-IMP zastosowano taką konstrukcję bieżnika, która zapewnia przyczepność, flotację i skuteczne samooczyszczanie, a także ma o 25% większą powierzchnią styku z podłożem. Dzięki czemu zagęszczenie gleby jest znacznie mniejsze. Jak informuje producent, opona ta ma bardzo mocny karkas, który umożliwia przenoszenie obciążeń przy ciśnieniu powietrza niższym o 30% - w warunkach polowych ciśnienie może spaść nawet do 0,8 bara. Stalowe pasy zmniejszają opory toczenia, a specjalne mieszanki poprawiają ogólne osiągi i zmniejszają zużycie opon. Wzór bieżnika z blokami centralnymi w kształcie litery "S" wpływa korzystnie na trakcję na wszystkich rodzajach gleby. Jeśli sprzęt wyposażony jest w system kontroli ciśnienia powietrza, to można je dostosować do pracy w polu i transportu drogowego. "Pomiary na polu z użyciem składanej miarki i penetrometru wyraźnie pokazały pozytywne efekty połączenia technologii flotacji i VF", podsumował Gerrit Vinkers, specjalista ds. poprawy jakości i zastosowań w firmie YOHT.

Alliance dla rolnictwa i budownictwa

Wkrótce na rynek ma trafić nowa, radialna opona flotacyjna Alliance 590 do dużych obciążeń do pracy w rolnictwie i na budowach. Dzięki ulepszonej gamie opon VF Alliance do ciągników, opryskiwaczy, przyczep i innego sprzętu, firma YOHT oferuje ogumienie w wielu różnych rozmiarach. Producent informuje, że wszystkie opony rolnicze są objęte siedmioletnią gwarancją, a wszystkie opony radialne ze stalowym opasaniem nawet 10-letnią gwarancją.

opr. jj

19. lipiec 2024 03:31