StoryEditor

Młodzi na start – EuroSkills 2020

EuroSkills to międzynarodowy konkurs, który promuje umiejętności zawodowe młodzieży.

27.02.2020., 00:00h

Po raz pierwszy Polska będzie reprezentowana w konkurencji obsługi i serwisu maszyn ciężkich w Grazu w Austrii.

Uczniowie i studenci

EuroSkills jest odpowiednikiem konkursu WorldSkills, którego ostatnia edycja odbyła się w sierpniu 2019 r. w Kazaniu. To największe tego typu wydarzenia. Obu towarzyszą prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe. Konkursy mają zachęcić młodych ludzi do podnoszenia swoich umiejętności zawodowych i promować najnowsze rozwiązania w szkoleniu zawodowym. To świetna okazja do wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów. W konkursie EuroSkills, który odbywa się co dwa lata, udział biorą najbardziej utalentowani uczniowie, laureaci olimpiad i konkursów branżowych w wieku 18-25 lat. 

Praktyki mechaników

Pod koniec stycznia laureaci VIII edycji konkursu Młody Mechanik na Medal odbyli praktyki, które były nagrodą w tegorocznej edycji konkursu. Laureaci są kandydatami do udziału w tegorocznym konkursie EuroSkills, który odbędzie się we wrześniu w Austrii. Z tego powodu praktyka była jednocześnie szkoleniem z obsługi maszyn marki Poettinger, która jest partnerem tegorocznego konkursu EuroSkills. To właśnie na maszynach m.in. tej marki uczestnicy zawodów w Austrii będą wykonywać zadania konkursowe.

Siewnik i prasoowijarka Poettinger

Dzięki pomocy polskiego przedstawicielstwa marki Poettinger młodzi adepci mechanizacji rolnictwa i agrotroniki mogli zapoznać się z budową, zasadami działania oraz obsługą siewnika Aerosem 3002 ADD oraz prasoowijarki Impress 155 VC PRO.

W czasie szkolenia jego uczestnicy zapoznali się z procedurami przygotowania siewnika do siewu zbóż oraz kukurydzy, regulacji i sprawdzenia wysiewanych dawek nasion. 

Diagnostyka maszyn

Musieli wiele zapamiętać podczas szkolenia z obsługi prasoowijarki, gdyż maszyna ta ma zdecydowanie bardziej rozbudowane układy, które przed rozpoczęciem pracy wymagają kalibracji. Użytkownik tej maszyny może dokonać wieku regulacji, np. wielkości beli, stopnia zgniotu, liczby owinięć siatką i folią, a nawet sposobu przekazywania beli do owijarki. 

Integralną częścią każdego szkolenia było zapoznanie się z metodami diagnostycznymi pozwalającymi na wykrycie uszkodzonych obwodów i usunięcia zasymulowanych usterek. Szkolenia zorganizowano przy współpracy z firmami Agroperfekt i AdlerAgro. 

Jeden z tej trójki…

Zawodnicy Miłosz Augustyn, Piotr Bryszak i Marek Wiącek pod okiem eksperta dr inż. Mirosława Czechlowskiego z Instytutu Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego już przygotowują się do startu w zawodach. Szkoda, że tylko jeden z nich będzie mógł wziąć udział w zawodach EuroSkills. Jego nazwisko zostanie ogłoszone w maju br. Zatem czekamy na ostateczne wyniki. 

opr. jj

13. maj 2024 02:05