StoryEditor

Mistrzowie rolnictwa precyzyjnego

Już wszystko jasne: znamy wyniki pierwszej edycji Pucharu Polski Szkół Średnich w Rolnictwie Precyzyjnym. 

14.01.2022., 00:00h

W emocjonującym finale wyłoniono zwycięskie szkoły i najlepszych uczestników. W kolejnych rundach tego konkursu nie obyło się bez gwałtownych zwrotów akcji, ostrej rywalizacji i świetnej zabawy. A wszystko okraszono ogromną dawką wiedzy. Oto szczegóły.

Od dronów po satelity

Wszelkie nowinki techniczne i technologiczne mają to do siebie, że gonią je kolejne, nowatorskie rozwiązania.  Aby nie zostać w tyle, trzeba trzymać rękę na pulsie. Wiele z powszechnie dostępnych rozwiązań jest stosowanych w gospodarstwach. Dotyczy to dronów do mapowania pól, obrazów satelitarnych i sygnału GPS do prowadzenia równoległego, a także precyzyjnego siewu, nawożenia i automatyzacja zarządzania pracą w gospodarstwie. Celem jest optymalizacja produkcji, zmniejszanie kosztów, przy jednoczesnym wzroście plonów. Ale dość wstępów!

Kilka firm zaangażowało się we wspomaganie młodzieży ze szkół średnich, pokazując w teorii i praktyce rozwiązania rolnictwa precyzyjnego. Wśród nich jest firma 365FarmNet oraz Agrocom Polska wraz z partnerami: Michelin i Claas, przy wsparciu i patronacie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dzięki nim można było zorganizować pierwszy Puchar Polski Szkół Średnich w Rolnictwie Precyzyjnym.


Pomysł chwycił!

– To praca zespołowa wszystkich ekip: 365FarmNet, Agrocom, Claas i Michelin – wymienia pomysłodawca i organizator Pucharu Polski w Rolnictwie Precyzyjnym, dr inż. Jerzy Koronczok z firmy Agrocom Polska. - Ale najbardziej cieszy nas niezwykle ciepły odbiór naszego Pucharu przez uczniów i ich opiekunów, nauczycieli przedmiotów zawodowych, dyrekcji szkół. To daje nam motywację do dalszej pracy i rozwijania tego prestiżowego konkursu. Bardzo dobrze nasz pomysł został też przyjęty przez ministerstwo rolnictwa. I trzeba przyznać, że finalnie pierwsza edycja udała się znakomicie, wręcz przerosła nasze oczekiwania – dodaje i podkreśla, że to jednak uczniowie są tu najważniejsi. A ich zainteresowanie tematyką, chęć udziału i otwartość były naprawdę bardzo duże.

Aż 120 szkół i 1500 uczniów

Do udziału w pierwszej edycji tego konkursu zarejestrowało się 120 szkół. Analiza aktywności uczestników wykazała, że w webinarach brało udział nawet ponad 1 tys. uczestników, a w testach kompetencji – ok. 1,5 tys. uczniów. 

– Poziom trudności pytań był różny, zdarzały się łatwiejsze, z którymi uczniowie świetnie sobie radzili, ale były też takie, które nastręczały im więcej trudności. Staraliśmy się jednak, aby nie wykraczały poza tematy poruszane podczas webinarów. Jeśli więc uczestnik wziął udział w lekcjach poprzedzających test i był podczas nich uważny, to nie powinien mieć dużych problemów z wypełnieniem testu – zauważa Roman Bathelt, ekspert 365FarmNet, doktorant Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, dwukrotny zwycięzca krajowego finału Olimpiady Młodych Producentów Rolnych oraz laureat I miejsca w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku produkcja roślinna. To on poprowadził większość wykładów dla uczestników Pucharu Polski w Rolnictwie Precyzyjnym. Poza nim, webinary poprowadzili również: Krzysztof Gomolla z Claas Polska oraz Emil Grelowski i Bogdan Ingielewicz z Michelin Polska.

– Ciekawą obserwacją jest duża zależność pomiędzy wynikami z testów, a obecnością na webinarach. Nie muszę chyba mówić, na czyją korzyść. Z resztą tak właśnie staraliśmy się ułożyć pytania – aby sprawdzały one wiedzę, którą wcześniej nasi eksperci przekazali podczas webinarów – mówi dr inż. Jerzy Koronczok. 

Oto zwycięskie szkoły 

Po podsumowaniu wyników ze wszystkich trzech rund, wyłonione zostały zwycięskie szkoły. Pierwsze miejsce w Pucharze Polski Szkół Średnich w Rolnictwie Precyzyjnym 2021 zajął Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu. Zaraz za nim, na miejscu drugim uplasował się Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Zesłańców Sybiru w Bobowicku. Na podium stanął również Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej. Zwycięzcom gratulujemy!

Bardzo ciekawy jest także rozkład geograficzny zwycięskich szkół. Na podium i tuż za nim znajdują się szkoły z. województwa lubuskiego i małopolskiego, z województwa kujawsko-pomorskiego i śląskiego, podlaskiego, pomorskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i innych województw.

Pula nagród: 10 000 zł

Niestety, tegoroczne targi Agritechnica zostały odwołane, w związku z czym również nagroda główna dla trzech zwycięskich szkół będzie inna niż wcześniej zapowiadano. - Nie pierwszy raz pandemia krzyżuje nam plany. Ale i z tym sobie poradzimy. Uczniowie tych szkół na pewno nie ucierpią, otrzymają równie cenną i satysfakcjonującą nagrodę – podkreśla Jarosław Adamczak, dyrektor zarządzający 365FarmNet w Polsce. - Również najlepsze wyniki indywidualne uczestników zostaną sowicie nagrodzone. Dla Mistrzów Pucharu Polski Szkół Średnich w Rolnictwie Precyzyjnym – dziesięciu uczniów z najlepszymi wynikami - przewidzieliśmy nagrody rzeczowe o łącznej wartości ok. 10 000 zł, w tym kamerę GoPro, smartwatch Garmin czy drona DJI – dodaje.

Rozgrywka w trzech turach

Pierwsza edycja Pucharu Polski w Rolnictwie Precyzyjnym została rozegrana w trzech turach, kolejno w październiku, listopadzie i grudniu (finał). Każda rozpoczynała się serią webinarów tematycznych, przeprowadzanych przez ekspertów, a kończyła się testem końcowym. W Pucharze mogła wziąć udział każda szkoła o profilu rolniczym lub mająca klasę o takim właśnie profilu. Warunkiem było, aby z jednej szkoły zarejestrowało się minimum 6 uczniów, maksymalnie – bez ograniczeń. Z każdej rundy do końcowej klasyfikacji wliczało się jednak tylko 6 najlepszych wyników uczniów z każdej szkoły. 

Dajemy narzędzia 

Głównym celem tego konkursu jest promowanie rolnictwa precyzyjnego oraz związanych z nim innowacyjnych rozwiązań. - Chcemy pokazać, że rolnictwo precyzyjne nie musi być i wcale nie jest drogie czy skomplikowane. Do tego można dzięki niemu wygenerować całkiem spore oszczędności i poprawić opłacalność produkcji – mówi Jarosław Adamczak. - Myślę, że coraz więcej młodych ludzi ma tego świadomość. Dajemy więc im narzędzia do tego, żeby jeszcze lepiej tę wiedzę mogli przyswoić. W teorii i praktyce. A przecież najlepszą formą nauki jest ta przez zabawę – dodaje.

Czy będzie wielka gala?

Pierwsza edycja, z uwagi na pandemię, została przeprowadzona w trybie online. Organizatorzy zapowiadają jednak, że w miarę możliwości kolejne będą już na żywo, z wielką galą finałową wieńczącą zmagania uczestników. Oczywiście, jeśli sytuacja pandemiczna na to pozwoli.

opr. jj

19. lipiec 2024 04:07