StoryEditor

Michelin SprayBib CFO do opryskiwaczy

Michelin wprowadza na rynek nową gamę opon niskociśnieniowych przeznaczonych do opryskiwaczy samojezdnych. 

13.05.2022., 00:00h

Wg producenta opona Michelin SprayBib CFO oferuje wysoki poziom wydajności, chroni glebę przed nadmiernym ugniataniem i zapewnia komfort pracy kierowcy. Na rynku pojawi się nowy na rynku rozmiar opony – VF 420/90 R 34 174D/170E.

Bardzo niskie ciśnienie 

Opona rolnicza Michelin SprayBib CFO (Cyclical Field Operation) do opryskiwaczy samojezdnych została zaprojektowana do pracy w polu przy bardzo niskim ciśnieniu. W porównaniu do poprzedniej generacji – Michelin SprayBib – nowa gama oferuje rolnikom znaczące korzyści dzięki wprowadzonym udoskonaleniom w trzech podstawowych zakresach: wydajność, ochrona gleby i komfort kierowcy.  Nośność opony Michelin SprayBib CFO została zwiększona do 14 proc. przy cyklicznych pracach polowych prowadzonych z prędkością do 30 km/h. Konstrukcja opony umożliwia zwiększenie obciążenia o maksymalnie 1,3 tony na oś w zależności od zastosowanego rozmiaru. Zoptymalizowana powierzchnia styku poprawia trakcję opony nawet o 20 procent. Dzięki zastosowaniu w niektórych rozmiarach indeksu prędkości E opona Michelin SprayBib CFO umożliwia szybszą jazdę z prędkością do 70 km/h. Dodatkowo nowa gama rolnicza charakteryzuje się dłuższą żywotnością dzięki szerokim i solidnym żebrom bieżnika, które w tym modelu są liczniejsze niż w przypadku standardowej wersji opony.

Ochrona gleby i komort

Dzięki zaawansowanej konstrukcji karkasu, która pozwala na połączenie standardów VF i CFO, ciśnienie w oponie może być zredukowane do 0,7 bara podczas pracy cyklicznej, co przekłada się na mniejsze ugniatanie gleby. W przypadku mniejszych opryskiwaczy, ciśnienie robocze w oponie Michelin SprayBib CFO zaczyna się od 0,8 bara, podczas gdy pierwsza generacja Michelin SprayBib wymagała zastosowania minimum 1,8 bara, w zależności od rozmiaru opony. Dzięki możliwości pracy przy niskim ciśnieniu – do 0,7 bara niższym niż w poprzedniej generacji opony – oraz nowej konstrukcji karkasu VF, poziom drgań odczuwanych przez kierowcę został zminimalizowany.

Nowy rozmiar w gamie Michelin SprayBib

Aktualna opona VF 420/85 R 34 jest zwykle montowana w małych opryskiwaczach samojezdnych i bardzo szybko osiąga swoje granice nośności. Dzięki nowemu rozmiarowi VF 420/90 R34, który będzie dostępny w gamie Michelin SprayBib CFO, operatorzy w zależności od konkretnych potrzeb zyskają możliwość zwiększenia nośności pojazdu lub obniżenia ciśnienia w oponie z myślą o większej ochronie gleby. Rozmiar VF 420/90 R34 174D/170E będzie dostępny w sprzedaży od kwietnia 2022 roku.

Duża prędkość jazdy 

- Producenci opryskiwaczy samojezdnych produkują modele ze zbiornikami o coraz większej pojemności sięgającej nawet 10 000 litrów oraz z belkami o szerokości roboczej przekraczającej nawet 50 m. W rezultacie opony zamontowane na takich pojazdach narażone są na duże obciążenia. Dodatkowo limity prędkości, które w zależności od lokalnych przepisów mogą wynosić ponad 50 km/h, stanowią wyzwanie dla montowanego ogumienia. Nowa gama opon Michelin SprayBib CFO pozwoli nam spełnić szybko zmieniające się oczekiwania użytkowników – powiedział Ludovic Labeaume, menedżer ds. kategorii produktów rolniczych Michelin.

Nowa gama opon Michelin SprayBib CFO będzie dostępna w 12 rozmiarach wprowadzanych na rynek stopniowo od marca do grudnia 2022 r. w zależności od rozmiaru i kraju.

opr. jj

24. maj 2024 06:10