StoryEditor

Merlo w 100% elektryczne

Elektryczna ładowarka teleskopowa E-Worker Merlo weszła do produkcji seryjnej. Producent informuje, że pierwsze dostawy mają nastąpić na przełomie 2021/2022 r.

15.10.2021., 00:00h

Spółka Merlo SpA stworzyła gamę podnośników teleskopowych o niewielkich rozmiarach, zasilanych w pełni energią elektryczną. Celem konstruktorów było stworzenie maszyn, które nie hałasują i nie emitują do środowiska szkodliwych zanieczyszczeń. Poza tym zwiększono zwrotność sprzętu w ograniczonych przestrzeniach i zmniejszono koszty eksploatacji w stosunku do podobnych modeli wyposażonych w silniki zasilane olejem napędowym.
To sprawia, że nowe modele znajdą zastosowanie przede wszystkim w oborach i innych obiektach przeznaczonych do produkcji zwierzęcej, a także magazynach gospodarskich. Oczywiście takie elektryczne ładowarki są przeznaczone do pracy na terenie otwartym w rolnictwie, budownictwie i dla potrzeb komunalnych. 

Napęd na 2 i 4 koła

Oprogramowanie pozwala na monitorowanie stanu baterii i ich naładowania, a także innych parametrów roboczych. które będą wyświetlane w czasie rzeczywistym na komputerze pokładowym zainstalowanym w kabinie. Gama składa się z dwóch modeli (trzy wersje ogółem):

  • E-Worker 25.5-60 – 2 koła napędowe
  • E-Worker 25.5-90 – 4 koła napędowe

Zwrotność i komfort

Producent nie bez dumy wskazuje na kilka cech tych maszyn. E-Worker łączy w sobie niewielkie rozmiary z bezpieczeństwem zapewnianym przez tradycyjny podnośnik teleskopowy. Ta mocna seria zapewnia wysoką trakcję w terenie, pokonując pochyłości przekraczające 40%. Dla operatora istotne znaczenie ma komfort pracy, w tym wygodne wejście i obszerna kabina z dobrą widocznością. Szerokość maksymalna wynosi 785 mm. Zwrotność uzyskano dzięki dużemu kątowi skrętu tylnej osi i zmniejszonym gabarytom, ponadto ładunek mieści się zawsze w obrębie wymiarów maszyny.

Transport i moc

Co istotne, w pełni kompatybilny system mocowania osprzętów Merlo ZM1 zapewnia zgodność z szeroką gamą osprzętu Merlo. Poza tym homologacje pozwalają na transport przyczep aż do 6000 kg. Maszyny w 100% napędzane są energią elektryczną. Akumulator zasila pompę hydrauliczną do ruchu ramienia, a silniki elektryczne troszczą się o trakcję i przemieszczanie maszyny. Model E-Worker 25.5-60 wyposażony jest w silnik o mocy 60 KM , a wersja E-Worker 25.5-90 dysponuje mocą 90 KM. W obu przypadkach maksymalny udźwig wynosi 2500 kg, a wysokość podnoszenia 4,8 m.

opr. jj

19. lipiec 2024 03:39