StoryEditor

Merge Maxx 440 F przednia zgrabiarka taśmowa

Firma Kuhn rozszerza swoją ofertę maszyn do zbioru paszy, wprowadzając na rynek nowy, przedni model zgrabiarki taśmowej Merge Maxx 440 F. 

21.05.2022., 00:00h

Producent wyjaśnia, że maszyna łączy w sobie dążenie do zbioru paszy o jak najmniejszym poziomie zanieczyszczeń i obniżeniu kosztów eksploatacji maszyn. 

Przednia zgrabiarka taśmowa

Model ten skierowany jest do różnych grup użytkowników. Jako uzupełnienie modeli Merge Maxx 760, 950 i 1090, Merge Maxx 440 F jest modelem przednim, który może pracować samodzielnie, w połączeniu z jednym z pozostałych modeli gamy lub zgrabiarką karuzelową. Model Merge Maxx 440 F ma taśmę o szerokości około 1 m dla optymalnego transportu paszy i formowania bocznego rzędu pokosu. Centralna regulacja napięcia taśmy odbywa się bez użycia narzędzi. Szerokość robocza podbieracza, wynosząca 3 m z podawaniem pokosu na odległość do ok. 1,40 m sprawia, że seria zgrabiarek taśmowych Kuhn Merge Maxx jest atrakcyjna dla użytkowników. Transport materiału podniesionego przez podbieracz może odbywać się z jednej lub dwóch stron, co istotnie wpływa na optymalne formowanie tylnego rzędu pokosu. To również dobre rozwiązanie do rozdzielania zbyt dużych rzędów w celu łatwiejszego suszenia.

Na obie strony 

Dzięki możliwości rozdziału paszy na obie strony (rozwiązanie stosowane wyłącznie w maszynach Kuhn), tylny środkowy rząd pokosu jest bardzo jednorodny pod względem kształtu i gęstości, niezależnie od zastosowanej do zgrabiania maszyny. Ułatwia to prasowanie bel okrągłych, a owijanie idealnie cylindrycznych bel sprzyja ich konserwacji i przechowywaniu. Podbieracz o małej średnicy, wyposażony w rolkę Windguard, optymalizuje pobieranie, podnoszenie i przenoszenie paszy na taśmy. W zależności od ilości paszy, rolka Windguard reguluje się samoczynnie w górę/dół, aby uzyskać najlepszy przepływ paszy na taśmy. 

Kopiowanie terenu

Dzięki zastosowaniu przegubów kulowych o zakresie wychylenia +/- 10 stopni maszyna może swobodnie dostosowywać się do nierówności terenu. Dla stabilności podczas zawracania, na zakrętach lub w transporcie drogowym, wahacz skutecznie i automatycznie blokuje zespół zawieszenia, gdy maszyna jest podniesiona. Również hydrauliczne amortyzowane zawieszenie zapewnia stałą ochronę runi i czyste podbieranie paszy. Dodatkowo, dwie duże, obrotowe płozy prowadzą maszynę, zapobiegając zgarnianiu gleby tym samym chroniąc ruń podczas bocznych ruchów ciągnika na łukach. Regulacja wysokości umożliwia dostosowanie do różnych warunków (wysokość koszenia, rodzaj paszy, zbiór słomy). Maszyna zachowuje również optymalny kąt pracy zawieszenia. 

Komfort użytkowania

Tryb pracy, prędkość taśmy i sposób formowania pokosu mogą być regulowane zdalnie z kabiny ciągnika. W polu widzenia kierowcy umieszczony jest manometr roboczy, który informuje o każdym nietypowym wzroście ciśnienia w układzie hydraulicznym  maszyny. Tylna pokrywa kanału odprowadzającego paszę wykonana jest z półprzezroczystego materiału, co zapewnia widoczność przepływającej paszy podczas pracy. Dostępne jest również wyposażenie opcjonalne, takie jak siatka ograniczająca rozprzestrzenianie się resztek roślinnych, które mogłyby wypełnić kratę ciągnika lub zestaw 2 lusterek wstecznych poprawiających widoczność na boki.

opr. jj

21. maj 2024 05:13