StoryEditor

Mapowanie plonu maszynami Claas

Żniwa to jedyna okazja w roku, żeby sprawdzić skuteczność przeprowadzonych zabiegów polowych. Kombajny i sieczkarnie Claas wyposażone są w urządzenia, które umożliwiają tworzenie map plonu w trakcie zbioru. Wymaga to odpowiedniego przygotowania sprzętu i przeprowadzenia kalibracji. 

12.06.2020., 00:00h




Zmienne dawkowanie nawozów uzależnione od prób glebowych, wykorzystania zdjęć satelitarnych czy technologii upraw koncentrującej się na zatrzymaniu wody w glebie – to tylko niektóre elementy mające na celu zwiększenie plonu. Ważna jest także jego równomierność na całym polu. Żniwa są czasem, w którym otrzymujemy odpowiedź czy wprowadzone metody uprawy, nawożenia czy ochrony przyniosły oczekiwane rezultaty. 

Równomierny plon

Łączna wartość plonu z danego pola to niewystarczająca informacja, żeby przeanalizować skuteczność przeprowadzonych zabiegów uprawy, nawożenia i ochrony roślin. Firma Claas proponuje mapowanie pól podczas zbioru kombajnem. 

– Mapowanie plonu to przypisanie chwilowej informacji z czujnika pomiaru plonu do jej położenia GPS, co pozwala w oprogramowaniu rolniczym na stworzenie mapy, która w przystępny sposób obrazuje, jak kształtował się plon w poszczególnych strefach pola.



Dwa sposoby pomiaru

W przypadku kombajnów firma Claas stosuje dwa typy systemów do pomiarów: pierwszy z nich występuje w kombajnach serii Tucano oraz w poprzedniej wersji Lexion 600, 700, a drugi system w serii kombajnów LEXION: 5000, 6000, 7000, 8000. Dla pierwszego systemu: 

– Pomiar oparty jest na dwóch fotokomórkach, które mierzą objętość ziarna na łopatkach na łańcuchu w podajniku ziarnowym. Jest to dokładny pomiar, ale wymaga kalibracji i przeglądu przed sezonem – tłumaczy Krzysztof Gomolla specjalista systemów rolnictwa precyzyjnego w Claas Polska. 

W tym systemie należy zwrócić uwagę na stan soczewek, stan łańcucha w podajniku ziarnowym, stan połączeń masowych czy wilgotnościomierza. Należy pamiętać o poprawnej kalibracji zerowego punktu pomiaru oraz wagi plonu. W drugim systemie pomiar odbywa się za pomocą blachy odbojowej i mierzona jest wartość wychylenia jej podczas wyrzutu ziarna. Przed sezonem należy sprawdzić czystość czujnika i wilgotnościomierza i wykonać ważenie kontrolne dla każdego typu roślin. Jak twierdzi producent dokładność czujnika jest wysoka i wynosi ok. 2%. 

Nawożenie w oparciu o mapę plonu

Uzyskując dokładne dane, w kolejnych latach można wdrożyć zbilansowane nawożenie. Nadmierne bądź zbyt małe dawki nawozu mogą skutkować obniżeniem jakości i wielkości plonu – w konsekwencji rosną koszty uprawy, a maleje przychód. Precyzyjne informacje o wielkości plonu w poszczególnych strefach pola można pozyskać tylko raz w roku, właśnie w czasie żniw, dlatego dokładne przygotowanie sprzętu jest kluczem do sukcesu. Całość wykonywanych pomiarów jest zapisywana przez terminal Cebis/Cebis Touch lub S10 bądź bezpośrednio na serwer systemu Telematics. Dokładność map można zwiększyć przez dodanie dodatkowych informacji tj.: mapa bonitacyjna, mapa ze skanowania elektromagnetycznego lub z danych satelitarnych. Otrzymujemy w ten sposób precyzyjną informację o zmienności potencjału plonowania gleby na danym polu. 


Mapa plonu z sieczkarni Jaguar

Chcąc mapować pola podczas pracy sieczkarnią należy kontrolować czujnik wysokości warstwy zielonki wraz z gumowymi odbiornikami oraz odpowiednio ustawić w terminalu Cebis wartość wałka reakcyjnego: w trawie na wartość 2–3 mm, a w kukurydzy 3–5 mm. Dodatkowo sieczkarnia można wyposażyć w czujnik suchej masy lub czujnik NIR. Dzięki temu oprócz danych o plonie uzyskamy także przydatne informacje o wartościach odżywczych zebranej paszy.


Potencjał nowoczesnych maszyn Claas

Zastosowanie odpowiedniej kalibracji i przygotowanie sprawi, że włożony wysiłek przełoży się na uzyskanie ogromnej ilości danych, które są najcenniejszą informacją, jaką można uzyskać z pola. Niestety w wielu przypadkach nie jest w pełni wykorzystany potencjał maszyn wyposażonych w systemy mapowania plonu. Do żniw zostało jeszcze parę tygodni i jest to odpowiedni moment, aby skorzystać z możliwości, który drzemią w nowoczesnym sprzęcie rolniczym.

opr. pj

26. kwiecień 2024 06:20