StoryEditor

Ładowarki Bobcat pomagają strażakom

Trudno sobie wyobrazić pracę firm budowlanych bez ładowarek. Dotyczy to także innych branż, gdzie wykorzystywane są m.in. podczas ratowania mienia.

23.07.2022., 00:00h

W tym roku mija 10 lat od czasu, gdy trzynaście ładowarek Bobcat o sterowaniu burtowym przekazano do użytku straży pożarnej w Republice Czeskiej. Wykorzystywano je w różnych pracach, np. interwencje podczas dużych powodzi, przy wypadkach drogowych czy po niedawnym tornadzie (2021 r.) we wschodniej części kraju, a konkretnie na Morawach, a także podczas powodzi błyskawicznych, które, niestety, regularnie występują na tych terenach.

Pomoc unijna

Ładowarki Bobcat zakupiła w 2012 r. Straż Pożarna i Ratownicza Republiki Czeskiej. Było to możliwe między innymi dzięki wykorzystaniu funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Ładowarki i ich osprzęt stacjonują w niemal każdym regionie Czech. Służą do przenoszenia materiałów w miejscu interwencji i do tworzenia wałów ochronnych po powodziach oraz usuwania rumowisk podczas poszukiwania ofiar katastrof.  Aby sprostać takim zadaniom maszyny są wyposażone w solidne opony odporne na przebicia. Spośród osprzętu najczęściej wykorzystywane są łyżki „cztery w jednym”, grabie przemysłowe, młoty rozbiórkowe i zamiatarki.

 Straż pożarna

W regionie ołomunieckim straż pożarna wykorzystuje ładowarkę Bobcat S650 głównie w sytuacjach związanych z katastrofami naturalnymi. – To uniwersalne i trwałe narzędzie do prac strażackich – bez jej wydajności i elastyczności usuwalibyśmy skutki nadzwyczajnych zdarzeń znacznie dłużej. Dzięki jej wszechstronności nie wahamy się wykorzystywać S650 w czasie służby również w wyjątkowy sposób, np. pomagając ewakuować z niedostępnych miejsc pojazdy zagrożone pożarem – wyjaśnia por. Lucie Balážová ze straży pożarnej tego regionu.

 Serwisowanie to podstawa

Ładowarki Bobcat mają długą żywotność. Nie jest to jednak możliwe bez regularnej i prawidłowej konserwacji. Od dawna główny nacisk kładzie się na to, aby maszyny były jak najłatwiejsze do serwisowania. Chor Tomáš Grošek, komentuje: „Konserwacja S650 jest bardzo łatwa i prosta. Wszystkie punkty konserwacyjne są dobrze widoczne i łatwo dostępne. Sprawdzanie poziomu płynów i wymiana części jest łatwe. Większe naprawy lub prace serwisowe wykonuje dealer maszyn Bobcat w Czechach”.

 Powodzie błyskawiczne

W wielu przypadkach ładowarki Bobcat służą do zwalczania skutków miejscowych powodzi błyskawicznych i ulewnych deszczy. Ładowarki usuwają zarówno osady i roślinność, a także gruz z uszkodzonych domów. Służą też do usuwania zwałów błota i innych materiałów z dróg. Ładowarek Bobcat używano bardzo skutecznie podczas katastrofalnych powodzi w czerwcu 2020 r., gdzie zwalczały skutki powodzi w regionie ołomunieckim. Ulewne deszcze całkowicie zniszczyły infrastrukturę wioski, w tym mosty, drogi i domy. Ładowarki Bobcat pracowały przez sześć dni bez przerwy, strażacy pracowali na nich na zmianę.

opr. jj

19. maj 2024 14:13