StoryEditor

Kverneland Pudama - nowa koncepcja wysiewu nawozu

Firma Kverneland przedstawiając Pudama – nową koncepcję podsiewu – udowadnia, że można ograniczyć zużycie nawozów i zredukować koszty, zachowując wysoki plon. 

24.06.2022., 00:00h


Rosnące koszty oraz wyzwania związane z rolnictwem zrównoważonym, zmuszają do coraz większego ograniczania środków produkcji. Czy takie ograniczenie w produkcji roślinnej, musi wiązać się ze spadkiem plonów? Wszak mniej nawozu może przełożyć się na mniejszy plon… chyba że, jednocześnie zwiększy się jego efektywność.


Chmura nawozu obok nasiona

Właśnie takie rozwiązanie zaprezentowała kilka dni temu we Włoszech firma Kverneland. Nowy siewnik Pudama, opracowany we współpracy z Uniwersytetem Nauk Stosowanych w Kolonii, to nowa na rynku maszyna do precyzyjnego wysiewu kukurydzy, która  precyzyjnie wysiewa również nawóz. Nowością jest sposób aplikacji. Otóż, jest od odkładany w niewielkiej odległości od nasion (dokładnie 5 cm obok i 5 cm głębiej) jako chmura granulek, których liczbę można precyzyjnie regulować w zależności od planowanej dawki na hektar.
Mniej nawozu, plon ten sam

Siewnik korzysta z sekcji wysiewających Optima TF profi SX. Ideą przyświecającą konstruktorom Pudamy jest nieciągły wysiew nawozu. Według firmy Kverneland, takie rozwiązanie ogranicza wykorzystanie nawozu i zwiększa efektywność działania składników pokarmowych w porównaniu z podsiewem ciągłym. Zmniejszenie ilości nawozu między rzędami w glebie, ogranicza również wymywanie azotanów do wód powierzchniowych.

Według Badań przeprowadzonych przez dr Maxa Boutena w Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Kolonii, dzięki siewnikowi Pudama można zaoszczędzić co najmniej 25% nawozu startowego w porównaniu z konwencjonalnym siewem kukurydzy, przy zachowaniu potencjału plonowania.

Koncepcja Pudama

Podczas siewu określona ilość nawozu jest gromadzona w redlicy nawozowej, a następnie w odpowiednim momencie wystrzeliwana strumieniem powietrza w glebę. Synchronizację wysiewu nasion i nawozu zapewniają czujniki na redlicy nawozowej i aparatach wysiewających. Przy prędkości roboczej 15 km/h w ciągu sekundy w sekcji Optima SX Pudama wystrzeliwanych jest do 25 porcji nawozu.

Od lewej: kukurydza zasiana w systemie Pudama, następnie bez nawozu oraz z konwencjonalnym podsiewem nawozu.


Ile zaoszczędzimy dzięki Pudama?

Kverneland deklaruje, że precyzyjny wysiew nawozu to duże oszczędności. Według wyliczeń producenta, przy dawce fosforanu amonu (DAP 18-46) wynoszącej w systemie konwencjonalnym 150 kg/ha, stosując siewnik Pudama można zredukować dawkę o 37,5 kg/ha. Przy 300 ha kukurydzy i cenie fosforanu amonu wynoszącej 700 euro/t (dane z Niemiec z października 2021 roku), oszczędność może sięgnąć 7875 euro. 

Kverneland podaje, że dzięki temu rozwiązaniu w Niemczech rocznie można wysiać nawet o 81 tys. t nawozu mniej, co przekłada się na 25% oszczędności nawozów stosowanych obecnie, przy zachowaniu potencjału plonowania.

Kverneland Pudama od 2023 roku

Kverneland Pudama z sekcjami Optima TFprofi SX w limitowanej liczbie będzie dostępny w sezonie 2023. Egzemplarze z produkcji seryjnej pojawią się w 2024 roku. Kverneland planuje wprowadzić system Pudama również w innych modelach siewników punktowych Optima.

opr. aj

19. lipiec 2024 05:11