Testy polowe
O skuteczności systemu Claas Cemos rolnicy, użytkujący ciągniki Claas serii: Arion 500/600 i Axion 800/900 ze skrzynią bezstopniową Cmatic, przekonują się podczas różnych testów polowych.
Wygrał, ale... nie pokonał systemu
- Jestem pod wrażeniem działania systemu Cemos marki Claas. Okazuje się, że balastowanie i dobór odpowiedniego ciśnienia w kołach ma duży wpływ na trakcję ciągnika i na spalanie, co przekłada się na lepszą wydajność na hektar. Jestem szczęśliwy, że udało mi się osiągnąć wynik bliski do systemu Cemos, ale jednak nie udało mi się go pokonać – mówi jeden z uczestników zmagań.
Traktorzysta kontra system
Test w Polsce polegał na rywalizacji trzech doświadczonych traktorzystów z systemem Cemos. Ich głównym celem było pokonanie systemu lub jak największe zbliżenie się do wartości spalania w litrach na hektar uzyskiwanego przez ciągnik Axion 960. W pierwszej kolejności zawodnicy ustawiali ciągnik tak, aby uzyskać optymalne spalanie w danych warunkach: dobierali przedni oraz tylny balast, ciśnienie w ogumieniu do zastosowanego balastu oraz ustawienia ciągnika, czyli przykładowo włączenie napędu na cztery koła, włączenie blokady mechanizmu różnicowego, ustawienie górnego limitu obrotów silnika.
Głębokość i prędkość
Parametry, które nie uległy zmianie podczas przejazdów to głębokość pracy narzędzia (30 cm) oraz wartość tempomatu (11 km/h), a także praca wyznaczonym przejazdem z systemem nawigacji do 2 cm dokładności. Na rozgrzewkę zawodnicy mieli możliwość wykonania przejazdów, które pozwoliły im sprawdzić skonfigurowane przez siebie ustawienia. Następnie każdy z nich wykonywał cztery przejazdy, mierzone przy użyciu terminala Cebis i monitorowane przez system Telematics. Drugim etapem było wykonanie przejazdów według ustawień Cemos. Rezultat zaskoczył samych operatorów, bowiem systemu Cemos nie udało się pokonać żadnemu z nich!
Zdaniem eksperta
- Cemos doradza operatorowi, jak poprawnie ustawić ciągnik, aby jak najlepiej wykorzystać go podczas pracy. Sam system zaś uczy się na podstawie wykonywanego zadania i koryguje ustawienia ciągnika w razie potrzeby w zależności od zmieniających się warunków na polu. Prowadząc „dialog” z operatorem, optymalizuje interakcję pomiędzy ciągnikiem a dołączanym narzędziem, co pozwala uzyskać najlepsze rezultaty – podkreśla dr Barbara Raba-Przybylak z Claas Polska.
Spore oszczędności
- Podczas testów przeprowadzonych przez DLG system Cemos osiągnął oszczędności rzędu 16,8 proc. w porównaniu do pracy operatora, który pracował bez systemu. Wydajność zaś wzrosła o 16,3 proc. To sporo, biorąc pod uwagę, że jak dotąd żadnemu operatorowi nie udało się pobić wyników osiągniętych przez system – dodaje dr Barbara Raba-Przybylak, która była obserwatorem testów na polach w Niemczech. Podczas realizacji konkursu system Cemos osiągnął oszczędności średnio rzędu 11 proc. w porównaniu do pracy operatora, który pracował bez systemu. Wydajność zaś wzrosła o 8 proc. pomimo pracy w trybie ekonomicznym.
opr. jj