StoryEditor

Krone zmodernizowało system tnący

W przyczepach zbierających ZX producent dokonał gruntownej modernizacji podbieracza i rozdrabniania materiału. 

13.04.2022., 00:00h

Dzięki tym zmianom uzyskuje się dokładniejsze cięcie  przy jednoczesnej ochronie paszy i mniejszym zapotrzebowaniu na moc. Podstawą jest stale rosnąca moc standardowych ciągników, które dysponują mocą nawet 400 KM. Dzięki temu przyczepy zbierające mogą osiągać dużą przepustowość, zwłaszcza w połączeniu z wydajnym sprzętem do zgrabiania. To było inspiracją dla Krone, aby gruntownie zmodyfikować i zoptymalizować zespół tnący ZX. Warunkiem wprowadzenia tych zmian były m.in. nowe technologie produkcyjne, polegające na zrobotyzowanym spawaniu, które minimalizuje tolerancje produkcyjne na kołach gwiazdowych i bębnie podającym. Nowo opracowana tylna ściana kanału o strukturze plastra miodu zapewnia obustronne mocowanie noży tnących w kanale przenośnika i stanowi dopełnienie optymalizacji.

Nowość: Krone SplitCut

To system dwóch płyt, które są montowane między najbardziej zewnętrznymi gwiazdami podajnika a ścianami korpusu. Płyty te zapobiegają przedostawaniu się niepociętego materiału przez końcówki rotora do maszyny. Strumień materiału jest podzielany po przejściu przez pierwszy nóż i przenoszony przez zęby z powrotem do przodu, gdzie dwa talerze kierują materiał do środka rotora, gdzie jest docinany, a następnie podawany do maszyny. Kolejnym atutem nowego systemu tnącego ZX jest delikatne traktowanie materiału, które osiągnięto dzięki optymalizacji podłużnych płyt górnych na zębach podających, co zwiększyło całkowitą powierzchnię podawania materiału o 50%. Dzięki temu w każdych warunkach uzyskuje się dobrze zagęszczony materiał i jakość paszy.


Wytrzymałe podzespoły

Nowe rozwiązania pozwoliły również zoptymalizować funkcjonalność układu tnącego przez zastosowanie mocniejszych komponentów w systemie ochrony poszczególnych noży, a ich współdziałanie zostało jeszcze bardziej dopracowane. Nowe, podwójnie hartowane noże tnące są nie tylko znacznie wytrzymalsze i mniej podatne na zużycie, ale także sprawdzają się w każdych warunkach i różnych uprawach. Dzięki zoptymalizowanej krawędzi ząbkowanej, końcówka tnąca jest przesunięta bliżej wspornika przenośnika, co zapewnia jeszcze większą precyzję cięcia.

W opcji zoptymalizowane obroty rotora

Równie praktyczna jest opcjonalna redukcja prędkości obrotowej rotora w nowej serii ZX, która jest szczególnie zalecana w przypadku ciągników o mocy poniżej 250 KM lub bardzo małych pokosów, dzięki temu nawet w takich warunkach uzyskuje się dobre rozdrabnianie. Ponadto dzięki Powerbelt można znacznie złagodzić skoki mocy spowodowane nierównym pokosem. W ten sposób maszyna osiąga maksymalną wydajność w każdych warunkach pracy.

opr. jj

24. maj 2024 06:17