Koncern Wacker Neuson, produkujący sprzęt lekki i kompaktowy odnotował w roku obrotowym 2019 wzrost przychodów o 11,2 % do 1901 mln euro (w 2018 r. było 1710 mln euro).
Popyt na sprzęt rolniczy
Po korekcie o efekty walutowe odpowiada to wzrostowi o 9,8 procent. Wzrost obrotów nastąpił we wszystkich regionach i segmentach działalności. Grupa skorzystała przede wszystkim z dobrych trendów na europejskich i północnoamerykańskich rynkach budowlanych i dużego popytu na maszyny rolnicze marek Kramer i Weidemann.
Niższa rentowność
Chociaż Grupa przekroczyła wytyczne dotyczące przychodów, nie była w stanie osiągnąć celów w zakresie rentowności. Zysk przed odliczeniem odsetek i podatków (EBIT) spadł o 5,7 procent do 153,1 mln euro (2018 r.: 162,3 mln euro). Marża EBIT wyniosła 8,1 procent (w 2018 r.: 9,5 procent). Spadek ten był spowodowany szeregiem czynników, w tym cięciami w programach produkcyjnych związanych z planami racjonalizacji zapasów.
Racjonalizacja zapasów
Działania restrukturyzacyjne w północnoamerykańskiej fabryce w Menomonee Falls również miały tutaj efekt amortyzujący. W związku z tym prognozowany wzrost rentowności nie mógł zostać zrealizowany w planowanym terminie.
Ponadto racjonalizacja zapasów doprowadziła do wyprzedaży znacznych ilości sprzętu w Ameryce Północnej, a w szczególności w Skandynawii. Spowodowało to dalsze obniżenie poziomu zysku. W związku ze słabszą rentownością Zarząd uzgodnił program mający na celu obniżenie kosztów i poprawę efektywności.
Europa się trzyma
Po raz kolejny Europa pozostała najważniejszym regionem docelowym w 2019 r., odpowiadając za 72,5 proc. przychodów (w 2018 r.: 73,0 proc.). Grupa odnotowała tu wzrost przychodów o 10,4%, osiągając 1 379 mln euro (w 2018 r.: 1 249 mln euro). Do tego wzrostu przyczyniła się większość krajów europejskich.
Dwucyfrowy wzrost
W Anglii Grupa odnotowała wyraźny dwucyfrowy wzrost w warunkach trudnego otoczenia rynkowego i była w stanie zdobyć udziały w rynku dzięki nowemu wywrotowi Dual View. Pozytywnie rozwinęła się również działalność w zakresie sprzętu rolniczego. Przychody ze sprzedaży maszyn marki Kramer i Weidemann wzrosły o 21,2 procent do 310 mln euro (w roku 2018: 256 mln euro).
opr. jj