StoryEditor

Kramer: dwa nowe modele

Producent powiększył ofertę ładowarek teleskopowych o model kompaktowy KT144 i uniwersalną maszynę do wysokości składowania 9,50 m oznaczoną jako KT3610. 

05.11.2021., 00:00h

KT144 – wydajny kompakt

Producent nazywa ten model ultrakompaktową ładowarką teleskopową. Jego wysokość jest mniejsza niż 2 m, a szerokość wynosi ok. 1,60 m. KT144 o masie około 3000 kg jest najmniejszym modelem teleskopowym marki Kramer. Udźwig na widłach do palet wynosi 1450 kg, a wysokość załadunku ok. 4,50 m. Producent informuje, że nawet podczas obsługi ciężkich ładunków (np. bel kiszonki) istnieje wystarczająca rezerwa do pracy z dużym zasięgiem. Standardowo pojazd jest wyposażony w system szybkiej wymiany osprzętu Kramer z mechaniczną blokadą. Opcjonalnie jest dostępna hydrauliczna blokada, a także różne szybkozłącza, w tym mocowanie Euro. 

Dwa silniki 

Do obsługi sprzętu dodatkowego z dodatkowymi funkcjami hydraulicznymi, jak np. łyżka chwytakowa do kiszonki, fabrycznie wbudowany jest już 3. obwód sterowania. Maszyna jest ponadto dostępna z dwoma silnikami. Podstawą jest tu Yanmar o mocy 19 kW/25 KM. Spełnia on wymogi poziomu emisji spalin V bez konieczności ich dodatkowego oczyszczania. Moc hydrauliki roboczej wynosi maksymalnie 36,4 l na minutę. Do zastosowania w przypadku wysokiego zapotrzebowania na moc jest opcjonalnie dostępny silnik Yanmar o mocy 33 kW/45 KM, w którym przetwarzanie spalin przeprowadza się za pomocą połączenia katalizatora i filtra cząstek stałych. Wydajność hydrauliczna wynosi maksymalnie 42 l/min, co przekłada się na szybsze cykle załadunku i większą wydajność. W przypadku tego dużego silnika dostępna jest również szeroka gama opcji, w tym prędkość maksymalna 30 km/h i hydraulika siłowa Powerflow o wydajności do 70 l/min. 


Wygodne wsiadanie

Ergonomicznie rozmieszczone uchwyty w połączeniu z niewielką wysokością wejścia wynoszącą zaledwie 40 cm zapewniają wygodne wsiadanie i wysiadanie. Fotel operatora i koło kierownicy można ustawić indywidualnie. Są duże szklane powierzchnie i wąskie słupki, a do pracy w ciemności różne pakiety oświetleniowe. Typowa dla firmy Kramer koncepcja obsługi z podzielonymi na grupy funkcyjne i oznaczonymi kolorami przełącznikami została wdrożona również w modelu KT144, podobnie jak joystick z wyborem kierunku jazdy, wysuw teleskopowy i opcjonalna obsługa 3. obwodu sterowania. 

Hamulec z funkcją Hill-Hold

Model KT144 ma ponadto standardowo elektryczny hamulec postojowy z funkcją Hill-Hold. Oznacza to, że hamulec postojowy jest zaciągany automatycznie po zatrzymaniu się maszyny. Po naciśnięciu pedału gazu otwiera się on automatycznie, dzięki czemu np. na pochyłości nie trzeba aktywnie trzymać maszyny za pomocą pedału hamulca. Poza trybem kierowania na wszystkie koła opcjonalnie dostępny jest tryb kierowania na przednią oś i „psi chód”. W razie potrzeby maszynę można wyposażyć w instalację do wolnej jazdy i przepustnicę ręczną oraz maksymalnie cztery różne tryby jazdy.

KT3610 – sięga nawet do 9,5 m

Dzięki modelowi KT3610 firma Kramer osiągnęła nowe wymiary w zakresie wysokości załadunku i zasięgu, a 3-sekcyjny wysięgnik zapewnia maksymalną kompaktowość. Pojazd ma zaledwie długość (bez łyżki) zaledwie 5,03 m i szerokość 2,28 m. Przy masie roboczej 8200 kg (zależnie od opcji) i kompaktowych wymiarach KT3610 osiąga maksymalną wysokość podnoszenia 9,50 m i maksymalne obciążenie użytkowe 3600 kg. W przypadku modelu KT3610 do dyspozycji są dwie opcje kabiny. Pojazd z kabiną standardową przeznaczony jest do niskich stajni i przejazdów. Dzięki standardowym 24-calowym oponom całkowita wysokość to zaledwie 2,31 m. Jeśli wysokość pojazdu nie jest ograniczeniem, opcjonalnie można podwyższyć kabinę o 18 cm, zapewniając optymalną widoczność, przede wszystkim po prawej stronie. 

Rozwiązanie telematyczne

KT3610 ma również znane funkcje Smart Handling, inteligentną ochronę przed przeciążeniem, automatyczny powrót łyżki oraz rozwiązanie telematyczne EquipCare. Ponadto, można skorzystać z takiego samego wyposażenia opcjonalnego jak w przypadku modelu KT407. Ładowarka KT3610 jest szczególnie przydatna w przypadku przeładunku bel – wymagane są duże wysokości załadunku w ograniczonych przestrzeniach.

opr. jj

13. lipiec 2024 08:49