Od dwóch miesięcy na naszym portalu podgrzewaliśmy emocje związane z nowym programem nagród DLG. Mamy finał: oto pięć zwycięskich koncepcji.
Kontrolowana uprawa rzędowa
Amazonenwerke H. Dreyer SE & Co. KG, we współpracy z Agravis Raiffeisen AG i Schmotzer Hacktechnik GmbH
Koncepcja "Controlled Row Farming" to nowa metoda uprawy roli w rolnictwie, w której każdy etap wykonywany jest w stosunku do ustalonego rzędu, oferując optymalizację plonów pomimo mniejszego zużycia nawozów i pestycydów. Przez uprawę roślin w stałym i równomiernym rozstawie rzędów wynoszącym 50 cm (zboże w podwójnych rzędach) oraz uwzględnienie przesunięcia rzędów o 25 cm w celu uzyskania pozytywnych efektów płodozmianu, osiąga się zarówno optymalizację plonów, jak i maksymalną efektywność nakładów gospodarstw. Możliwość wprowadzenia wsiewek międzyrzędowych zwiększa wartość ekosystemu rolniczego, m.in. przez ograniczenie parowania wody i erozji.
Rolnictwo punktowe - dla całościowego, zrównoważonego systemu produkcji roślinnej
Uniwersytet Braunschweig, Johann Heinrich von Thünen Institute, i Julius Kühn Institute
Koncepcja "Spot Farming" mocno stawia na warunki życia i wzrostu poszczególnych roślin uprawnych na poziomie rośliny, pola i otaczającego krajobrazu przez wnikliwą obserwację prowadzoną przez rolnika. Na tej podstawie podejmowane są próby optymalizacji czterech punktów: wybór optymalnych upraw lub odmian dla danych warunków siedliskowych, poprawa gospodarowania w wymiarze przestrzennym i czasowym, zwiększenie efektywności agrochemikaliów oraz krajobraz rolniczy.
Zautomatyzowany system zbioru owoców
Kubota Germany GmbH i Tevel Aerobotics Technologies
Maszyny do zbioru owoców wykorzystują innowacyjne połączenie dronów z odpowiednimi rozwiązaniami logistycznymi. Drony wyposażone są układy w kompensacji wiatru, co zapewnia bezpieczną i wydajną pracę przy każdej pogodzie. Drony docierają niemal do każdego owocu, zbierają go bez żadnych obić. Poza tym wykrywają i klasyfikują poszczególne owoce w czasie rzeczywistym, umożliwiając wstępne sortowanie i selektywny zbiór. Informacje przekazywane są do systemu logistycznego, optymalizując ten etap pracy. Są różne warianty automatyzacji, od prostego "systemu nawigacji" dla kierowcy ciągnika, który transportuje pojemniki, a także w pełni autonomiczne wózki, które zostawiają w sadzie puste pojemniki i odbierają pełne. To koncepcyjne rozwiązanie może zostać zintegrowana z istniejącymi sposobami zbioru. Korzyści: mniej odpadów żywności i wzrost wydajności zbioru o 20%.
Sterowanie znoszeniem cieczy
Bayer AG Crop Science Division
Koncepcja zintegrowanego zarządzania znoszeniem bazuje na odczytywaniu informacji o tendencji do znoszenia cieczy roboczej, strefach buforowych, a także kontroli odległości podanych na etykietach pestycydów. Kiedy pestycyd jest wlewany do opryskiwacza, zapisane informacje są przekładane na mapę aplikacji. W tym samym czasie kierunek i prędkość wiatru na polu rejestrowane są w czasie rzeczywistym. W razie potrzeby aktywowane są rozpylacze redukujące znoszenie cieczy, a strefy buforowe i kontrola odległości są utrzymywane - wszystko automatycznie. System rejestruje i zapisuje wszystkie działania, w tym informacje o pogodzie.
Projekt H2-Agrar
AGCO Fendt GmbH
W kontekście debat na temat zmian klimatu, alternatywne koncepcje transportu rolniczego mają podstawowe znaczenie. Projekt H2-Agrar ma na celu określenie potencjału i perspektyw wykorzystania wodoru w rolnictwie. Trwają prace nad innowacyjnymi rozwiązaniami, które pokazują nie tylko, że zdecentralizowana produkcja i wykorzystanie wodoru w rolnictwie mogą odnieść sukces ekonomiczny, ale również, w jaki sposób rolnictwo napędzane wodorem wraz z odpowiednią infrastrukturą wodorową może zostać zintegrowane z ogólnym systemem dostaw wodoru. W ten sposób kwestie związane z mobilnością mogą być rozpatrywane z wykorzystaniem ciągników napędzanych wodorem. Proponowane rozwiązania w zakresie mobilności wodorowej mogą być demonstrowane i testowane. Koncepcja ta obejmuje również transfer lokalnych metod i wyników do innych obszarów rolniczych.
opr. jj