StoryEditor

Kombajn Ropa Panther 2S

To być może najbardziej sportowy kombajn do zbioru buraków o potężnej mocy.

07.10.2021., 00:00h

W nowym modelu Panther 2S połączono sportowy, nowoczesny design ze zwrotnością i zwinnością oraz stworzono „pracusia” dla czystej przyjemności wyorywania buraka. Producent nie mógł chyba lepiej zachęcić do swojej maszyny. 

Terminale operacyjne

Panoramiczna kabina została przejęta od Tiger 6S, zapewnia dużo przestrzeni i pełni funkcję centrum sztucznej inteligencji i półautonomicznych zbiorów buraków cukrowych. W porównaniu do poprzednika, Panther 2S ma dwa 12,1 calowe terminale operacyjne o większej gęstości pikseli, a tym samym nawet ostrzejszą rozdzielczość. Oprócz funkcji maszyny, obrazy z kamer oraz status taśmy wyładowczej i rozładunek zasobnika mogą być wyświetlane na terminalu po lewej stronie słupka A. 

Programowane przyciski

Podczas cofania lub opróżniania zasobnika odpowiedni obraz z kamery jest automatycznie wyświetlany w lewym terminalu. Na prawym joysticku wielofunkcyjnym można swobodnie zaprogramować pięć przycisków funkcyjnych, na przykład wycieraczkę szyby przedniej o dużej powierzchni. Wnętrze również zostało zmodernizowane w porównaniu do obecnego Tiger 6S.
Standardowy zintegrowany moduł telematyczny stanowi podstawę dla usługi predykcyjnej 4.0. Warto wyjaśnić, że predykcja w analizie statystycznej, to przewidywanie przyszłych realizacji albo cech statystycznych zjawisk losowych. Takie rozwiązania mają istotne znaczenie w szybkiej pomocy i diagnostyce w przypadku usług na wszystkich kontynentach. W przypadku problemów serwisant może opcjonalnie przełączyć się bezpośrednio do terminalu i sterowania maszyną, a także pomagać kierowcy. Portal R-Connect w myRopa oferuje kierownikom i menedżerom narzędzie do oceny zleceń online, a także optymalizacji maszyn i floty.

Płaski przenośnik

Długa taśma wyładowcza przejęta została jako koncepcja i pod względem długości z Tiger 6. Taśma ta znajduje się między obydwoma osiami za przegubem w ramie. Przeładunek na równolegle jadące przyczepy przebiega bardziej płasko. Taśma wyładowcza ma szerokość 1 600 mm i jest składana w 3 miejscach. Producent wyjaśnia, że chroniące buraki zabieraki poliuretanowe umożliwiają większą wydajność i krótki przeładunek trwający tylko 50 sekund przy pełnym zasobniku, o pojemności około 30 m?.

Duża moc i nowe rozwiązania

W Panther 2S montowane są podobnie jak w przypadku Tiger 6S sześciocylindrowe silniki Diesla firmy Volvo Penta. Jego pojemność to 16,12 litra, wtrysk common rail, katalizator SCR i AdBlue. Silnik spełniający normę Stage V zapewnia maksymalny moment obrotowy wynoszący 3650 Nm. Wśród nowości w kombajnie Tiger 6S jest system R-Trim - automatyczna regulacja wysokości ogławiacza i R-Contour - automatyczna regulacja głębokości pracy lemieszy pojedynczych rzędów agregatu wyorywującego RR. Te rozwiązania reagują na różne długości wierzchołków względnie na nierówności podłoża poprzecznie do kierunku jazdy. Znany dotychczas system pomiaru na dogławiaczu został poszerzony o dodatkowy system pomiaru do rejestracji konturu podłoża bezpośrednio na rzędach buraków.

opr. jj

18. lipiec 2024 05:58